rozmiar rolety

Jak prawidłowo dobrać rozmiar rolety?

Rolety okienne cieszą się od pewnego czasu wzrastającą popularnością – są nie tylko estetyczne, ale również skutecznie chronią wnętrze domu przed nadmiarem światła oraz zbytnim nagrzewaniem od Słońca. Ponadto są łatwe w montażu oraz nie wymagają tak dużo pielęgnacji, co zwykłe zasłony i firany. Jedynym problemem może okazać się dobór rozmiaru rolety do konkretnego okna – wszystko zależy od tego, jaki typ rolety zamierzamy zamontować.

Rolety wolnowiszące klasyczne

Używa się ich do zasłaniania wnęk okiennych o dużych rozmiarach oraz o nietypowym kształcie. Mocuje się je zazwyczaj do ściany nad wnęką lub do sufitu, choć możliwe jest również zawieszenie jej bezpośrednio do ramy okiennej przy użyciu specjalnych uchwytów. W pierwszym dwóch przypadkach szerokość rolety powinna być od 10 do 20 cm większa od szerokości wnęki, a długość tkaniny od 10 do 20 cm większa od wysokości wnęki. Należy pamiętać, że mechanizm rolety jest około 4 cm większy od szerokości tkaniny – należy to uwzględnić przy dokonywaniu pomiarów okien.

Rolety wolnowiszące mini

Są to rolety, które zasłaniają jedynie pojedyncze skrzydła okienne. Aby dobrać rozmiar powinniśmy zmierzyć szerokość szyby oraz całkowitą wysokość skrzydła. Szerokość rolety powinna być od 3 do 6 centymetrów większa od szerokości szyby, z kolei długość tkaniny powinna być równa lub dłuższa od wysokości ramy. Podobnie jak w przypadku rolet klasycznych należy uwzględnić szerokość mechanizmu, która jest o 4 centymetry większa od szerokości rolety.

Moskitiery okienne

Moskitiery okienne nie są co prawda typem rolet, ale odgrywają bardzo ważną rolę w ochronie naszych domów przed niepożądanymi insektami. Ich prosta konstrukcja umożliwia bardzo łatwy montaż w każdym typie okna. Wysokiej jakości moskitiery można samodzielnie złożyć i dostosować do rozmiaru swojego okna.

Gdzie kupować rolety?

Wciąż najpowszechniejszej praktykowaną opcją jest zakup rolet w hipermarketach budowlanych. Są dość tanie i łatwo dostępne, ale przy tym słabej jakości – większość z nich z trudem wytrzymuje więcej niż jeden sezon. Dlatego bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest zakup rolet u wyspecjalizowanego producenta, takiego jak firma Prakto. W jej ofercie znajdziemy rolety różnych rodzajów, wykonywanej z wysokiej klasy materiałów.

Materiał partnera