mury

Jak konstruuje się nowoczesne mury?

Budowa domu to inwestycja na wiele lat. Każda podejmowana przez nas decyzja powinna być dokładnie przemyślana. Najrozsądniejsze rozwiązania pozwolą uniknąć konieczności późniejszych napraw, przeróbek i ponoszenia dodatkowych kosztów. Wybrane budulce powinny zapewniać izolację termiczną i akustyczną oraz zapobiegać powstawaniu wilgoci, pęknięć czy przecieków. Niska cena nie powinna więc być jedynym, przekonującym aspektem. Jednym z najbardziej rekomendowanych materiałów jest cegła klinkierowa. Produkt bowiem z łatwością łączy się z metalem, szkłem czy drewnem. Zestawienie budulców zależy od gustu i zapotrzebowań przyszłych właścicieli. Mogą oni zdecydować się na idealnie gładkie ściany lub na stylowy wzorzysty mur. Każdy rodzaj ściany wymaga jednak odpowiedniego ocieplenia.

Materiały izolacyjne

Nowoczesne mury zapewniają mieszkańcom doskonałą ochronę przez niską temperaturą. Stosowane rozwiązania okazały się na tyle funkcjonalne, że ociepleniu ulegają nie tylko nowe budowle, ale również konstrukcje powstałe w minionych latach. Do materiałów zapewniających odpowiednią izolację możemy zaliczyć styropian, wełnę mineralną, włókna celulozy, perlit, piankę poliuratenową i wiele innych. Istotne jest aby warstwa tworzywa nie była mniejsza niż 10 cm. Wyjątkiem są stare budowle, wyposażone w nadproża i stropy, stanowiące mostki termiczne. W tym przypadku materiał izolujący powinien mieć co najmniej 12 cm grubości. Najlepszy efekt uzyskamy gdy pomyślimy o każdej części budynku. Warto więc skorzystać z usługi GUT-BUD obejmującej również ocieplenie poddaszy.

Sposoby wykonywania izolacji termicznej

Większość rodzajów tworzywa jest montowana na zewnętrznych ścianach budynków. Pozwala to na oszczędność miejsca oraz dokładną eliminację wszelkich mostków termicznych. Cały zabieg wymaga odsunięcia rur spadowych, parapetów i innych elementów blacharskich. Jeśli chcemy tego uniknąć, możemy zdecydować się na rozwiązanie, polegające na wypełnieniu ściany materiałem izolacyjnym od środka. Jest to jednak możliwe tylko wtedy gdy w murze występuje pustka ciągła. Co więcej, sposób ten nie gwarantuje tak wysokiej skuteczności jak ocieplenie zewnętrzne. W przypadku budowli charakteryzujących się piękną, zabytkową elewacją, izolację wykonuje się właśnie od wewnątrz. Cały proces likwidacji mostów termicznych jest skomplikowany i długotrwały. Gwarantuje jednak nienaruszony stan zewnętrznego wystroju ścian.

Metoda lekka sucha

Podczas wykonywania izolacji zewnętrznej, najczęściej stosuje się tzw. metodę lekką suchą. Polega ona na zamontowaniu na powierzchni ściany podłużnych elementów drewnianych, tworzących równą siatkę. Pomiędzy listwami montuje się warstwy wełny mineralnej, zabezpieczonej kostkami mocującymi. Konstrukcję przykrywa się folią wiatroizolacyjną, a całość zostaje pokryta elewacją. Końcowy efekt jest zatem estetyczny i schludny. Metoda jest rekomendowana dla budynków drewnianych. Montaż nie jest bowiem podatny na niewielkie ruchy budowli, spowodowane okresowym kurczeniem się drewna.

Już podczas wyboru firmy budowlanej powinniśmy być ostrożni. GUT-BUD posiada już duże doświadczenie, co daje gwarancję dobrze wykonanej usługi. Pamiętajmy, że nasz dom powinien być dla nas schronieniem i nie może od nas wymagać ciągłych remontów.