oswietlenie do lazienki

Jak dobrać oświetlenie do łazienki?

Dzisiaj łazienka nie jest już jedynie małym pomieszczeniem, który służy do umycia się. Jej status uległ znaczącej przemianie. Spędzamy w niej coraz więcej czasu wykonując różne czynności, takie jak: golenie, układanie włosów, makijaż oraz dobieranie odpowiedniej koszuli. Warto zatem zadbać o odpowiednią aranżację wnętrza łazienki, aby czuć się w niej swobodnie i komfortowo.

Po co nam odpowiednie oświetlenie?

Na dobre samopoczucie w pomieszczeniu, jakim jest łazienka, duży wpływ ma oświetlenie. Nie powinniśmy żałować wysiłku ani środków na jego dobrą jakość, ponieważ najzwyczajniej w świecie to się nie opłaca. Nie po to bowiem wchodzimy do łazienki, aby poczuć się depresyjnie, co jest efektem złego doboru oświetlenia. Właściwe światło ma istotny wpływ na wnętrze w takim samym stopniu, jak umieszczone w nim pozostałe elementy wyposażenia.

Przed doborem odpowiedniego oświetlenia należy zaplanować jego położenie. Tak jak umywalka, sedes, wanna i prysznic, również oświetlenie powinno mieć swoje miejsce. Tym bardziej, że przy jego instalacji ważne jest odpowiednie przeprowadzenie okablowania i ukrycie go w ścianach przed rozpoczęciem kładzenia płytek wykończeniowych. Należy zastanowić się, ile „scen oświetlenia” potrzebuje nasza łazienka – jeżeli jest to mała toaleta, wystarczy jedna, natomiast do salonu kąpielowego warto zamontować dwie – „jasną” oraz „miękką i niską”, która jest przydatna przy dłuższych relaksujących kąpielach.

oswietlenie do lazienki

Rodzaje oświetlenia stosowanego w łazience

Głównym typem oświetlenia w łazience jest oświetlenie ogólne, które może przyjąć postać:

  • oświetlenia sufitowego – umieszczone w centrum, oświetla całą powierzchnię, ale nie wytwarza odpowiedniego nastroju,
  • oczek halogenowych – trzy lub cztery oprawy umieszczone blisko krawędzi sufitu wystarczą, aby zapewnić oświetlenie ogólne z łagodniejszym i bardziej wyrafinowanym efektem,
  • oświetlenia punktowego – każdy z potrójnych reflektorów może być indywidualnie skierowany na trzy różne punkty w pomieszczeniu.

W przypadku zastosowania oświetlenia zadaniowego możemy skorzystać z luster podświetlanych (z oświetleniem poziomym lub pionowym), podświetlanych lusterek powiększających (przydatnych np. przy goleniu lub makijażu) lub kinkietów, które są umieszczane po obu stronach luster. Aby uzyskać subtelny klimat, warto zainstalować oświetlenie LED, które doskonale sprawdza się w różnego rodzaju niszach i zakamarkach. Dzięki niemu można wykreować specjalną atmosferę, a odpowiednie ustawienie powoduje delikatny blask oraz wrażenie unoszenia się ściany w powietrzu.

Wszystkie opisane powyżej produkty można znaleźć w ofercie brytyjskiej firmy Astro Lighting, której wyłącznym dystrybutorem na polskim rynku jest firma AURORA TECHNIKA ŚWIETLNA.