plytki do lazienki

Jak dobrać odpowiednie płytki do łazienki?

Każdy, kto kiedykolwiek poszukiwał płytek ceramicznych czy kamienia do łazienki, doskonale wie, że od nadmiaru deseni oraz kolorów może rozboleć głowa, a samo podjęcie decyzji okazuje się absurdalnie trudne. Jak dokonać zakupów, kiedy wybór jest tak ogromny? Jak zaaranżować ściany i podłogę, aby uzyskać piękną przestrzeń, która nawet po kilku latach nie będzie sprawiała wrażenia przestarzałej? Dodatkowo warto pamiętać, że wybór materiału na ściany łazienki nie powinien być powodowany jedynie wymiarem estetycznym. Równie istotne są też ich właściwości: powinny być wodoodporne i nienasiąkliwe, a przede wszystkim proste do utrzymania w czystości.

Podstawa aranżacji

Ściany i podłogę w projektowaniu przestrzeni zawsze należy traktować jako tło dla dalszej zabawy z fakturą i kolorem mebli oraz dekoracji. Z drugiej strony – piękne i oryginalne płytki mogą uczynić nawet standardowo wyposażoną łazienkę efektowną. Największe znaczenie ma w tym przypadku osobisty gust i smak. W łazience każdy powinien czuć się swobodnie i komfortowo, zatem indywidualne upodobania powinny stać się jednym z kluczowych kryteriów. Nawet jeżeli oznacza to nieco wyższy wydatek, należy pamiętać o jednym: to zakup na kilkanaście, a może nawet kilkadziesiąt lat. Należy zatem dokonać wyboru w stu procentach zgodnego z oczekiwaniami.

Decydując się na zakup konkretnych płytek, najlepiej myśleć o wnętrzu całościowo. Z tego względu warto zacząć od decyzji ogólnych, m.in. od ich rodzaju. Na rynku jest dostępny szeroki wybór, ale warto zapoznać się z właściwościami przynajmniej tych najpopularniejszych. Płytki ceramiczne, szklane, porcelanowe, terakota i glazura to tylko niektóre z nich. Najczęściej w łazienkach stosuje się płytki ceramiczne, głównie z uwagi na ich wysoką odporność i trwałość, a jednocześnie stosunkowo niską cenę (w porównaniu z innymi rodzajami płytek). Przede wszystkim są one wyjątkowo łatwe w zamontowaniu oraz ewentualnej późniejszej naprawie. Łatwo je dowolnie ciąć, a nawet demontować, jeżeli to konieczne. W sklepach i hurtowniach można również spotkać produkty wykonane z kamienia. Są one wprawdzie niezwykle efektowne, ale bardzo drogie, więc nie każdy może sobie na nie pozwolić – tłumaczy specjalista studia łazienek SANITAR.

Jak szukać?

Poza samym rodzajem istotną rzeczą, co do której należy podjąć decyzję, jest rozmiar płytek. Te duże prezentują się świetnie w większych łazienkach, natomiast te niewielkie – pomniejszają otoczenie optycznie. W typowych dla bloków mieszkalnych kompaktowych przestrzeniach łazienkowych najlepiej postawić na małe płytki albo efektowną mozaikę.

W drugiej kolejności warto zadecydować co do tekstury płytek. Ten wybór zależy przede wszystkim od miejsca ich umieszczenia w łazience. Dzięki temu nie ma ryzyka, że na podłodze zostaną zamontowane piękne, ale wyjątkowo śliskie płytki (zwłaszcza że zachlapana podłoga w łazience nie należy do rzadkości). Gładka powierzchnia sprawdzi się za to idealnie na ścianach wewnątrz kabiny prysznicowej – dzięki nim woda nie pozostanie na powierzchni płytek, co utrudni warunki dla rozwoju pleśni. Warto upewnić się, czy wybrane płytki są wytrzymałe i trwałe, zwłaszcza jeżeli ściany w łazience mają zostać wykorzystane praktycznie, np. w projekcie przewidziano półki czy szafki.

Dokonując zakupu płytek, nie można również zapominać o tych nieco bardziej przyziemnych sprawach, a mianowicie o kosztach całościowych przedsięwzięcia. Po wyborze należy dokładnie obliczyć ich zapotrzebowanie na daną łazienkę i zakupić odpowiednią ilość. Zawczasu warto też przygotować fundusze na zakup dobrych jakościowo produktów umożliwiających montaż. O wszystko, co potrzebne, warto zapytać sprzedawcy w dobrym sklepie specjalizującym się m.in. w wyposażeniu łazienkowym – podsumowuje specjalista SANITAR.