klimatyzacja

Instalacja klimatyzatora – czy powinna być wykonana przez fachowców?

Sprawne funkcjonowanie urządzeń AGD przez wiele lat i satysfakcja z ich użytkowania jest wypadkową kilku czynników. Zalicza się do nich jakość sprzętu, regularna konserwacja i fachowy serwis. Nie inaczej jest z urządzeniami wentylacyjno-klimatyzacyjnymi. To czy urządzenie będzie działać bezawaryjnie, w ogromnej mierze zależy od profesjonalnie przeprowadzonego montażu.

W przypadku niewielkich urządzeń, jakie można znaleźć na rynku, nie zawsze montaż urządzenia klimatyzacyjnego musi być wykonany przez wyspecjalizowanych pracowników. W internecie znajduje się wiele tutoriali oraz porad jak krok po kroku dokonać instalacji urządzenia. Jednakże nawet jeżeli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, może przysporzyć nam więcej kłopotu niż pożytku. Przede wszystkim, gdy rezygnujemy z profesjonalnej instalacji przeprowadzonej przez wykwalifikowaną ekipę fachowców, tracimy niezwykle cenną gwarancję. Nie mamy bowiem wówczas już prawa do autoryzowanego serwisu urządzenia.

Kolejną kluczową kwestią są niuanse techniczne, które sprawiają, że nie jest to praca dla amatorów. Pracownicy specjalizujący się w obsłudze tego typu sprzętu nie bez powodu muszą przejść szkolenia z zakresu obsługi technicznej instalacji chłodniczych. Posiadają oni certyfikaty, które pozwalają im dokonywać montażu, przeprowadzać przeglądy i naprawy instalacji klimatyzacyjnych zgodnie z prawem. Wiedzę o innowacyjnych rozwiązaniach w zakresie sprzętu wentylacyjno-klimatyzacyjnego posiada personel klima-premium.pl.

W przypadku samodzielnego montażu, użytkownik może natrafić na cały szereg trudności, ze względu na fakt, że nie posiada on dogłębnej wiedzy o materiałach i komponentach chłodniczych. Najprawdopodobniej będzie to skutkowało ukrytymi, może nawet drobnymi wadami, które wystąpią już na etapie takiego amatorskiego montażu. W sposób widoczny zaś odbije się to awaryjnością urządzenia, a co za tym idzie znacznym ograniczeniem jego żywotności lub nawet spowodowaniem poważnego zagrożenia zdrowia użytkowników. Błędy popełnione przy samodzielnie wykonanym montażu pochłoną również spore wydatki z naszej kieszeni, gdyż pozbawieni prawa do gwarancyjnej naprawy, będziemy musieli opłacić specjalistyczną ekipę, co wyjdzie znacznie drożej, niż byśmy od razu zlecili obsługę urządzenia fachowcom od fazy instalacji. Miejmy do tego również na uwadze fakt, że np. wyciek czynnika chłodzącego z armatury klimatyzatora grożą nam kary pieniężne, jeżeli ktoś złoży na nas stosowne doniesienie.

Fachowa ekipa montująca klimatyzatory klima-premium.pl posiada zestaw specjalistycznej aparatury oraz narzędzi, które pozwalają należycie przeprowadzić wszystkie procedury techniczne np. wytworzenia niezbędnej próżni w urządzeniu. Pracownicy obsługujący takie instalacje wiedzą na co zwrócić uwagę podczas podłączania miedzianych przewodów i innych elementów pomiędzy zewnętrzną i wewnętrzną jednostką klimatyzatora. Doskonale wiedzą jak wymierzyć odpowiednią ilość czynnika chłodniczego, jaka powinna zostać wprowadzona do układu oraz w jaki sposób to zrobić. Posiadają również doświadczenie, jeśli chodzi o obchodzenie się z miedzianymi komponentami, co jest szczególnie istotne przy np. kielichowaniu. Z powyższych powodów nie warto podejmować ryzyko samodzielnego montowania klimatyzatora, a zlecić to tym, którzy zajmują się tym zawodowo.