Historia rolet w pigułce

Z rolet na co dzień korzysta wiele osób, zarówno w domach i mieszkaniach prywatnych, jak i w biurach. Coraz częściej myśli się o nich jako o integralnej części każdego okna. Mało kto wie jednak, że historia rolet sięga czasów starożytnych – przyjmuje się, że zostały wynalezione w Egipcie oraz, niezależnie od tych pierwszych, w Japonii. Przedstawiamy historię rolet.

Początki

Współczesne rolety są jednym z popularniejszych rodzajów okiennych osłon. Wybierać można między roletami w różnych kolorach i wzorach, dlatego każdy może dopasować je względem danego wnętrza. Choć zdają się być wynalazkiem współczesnym, to w rzeczywistości mają za sobą długą historię.

Rolety wykorzystuje się do zasłaniania lub zaciemniania okien od bardzo dawna. Pierwsze ślady prowadzą do Egiptu, gdzie w grobowcach odnaleziono ozdoby przypominające zasłony, które można było opuszczać lub podnosić z pomocą bambusowych drążków. Ich wiek oszacowano na kilka tysięcy lat – opowiada nasz rozmówca reprezentujący SKLADOKIEN.PL.

W czasach nowożytnych rolety stosowano już w XVII wieku, czego dowodem jest spis inwentarza kopenhaskiego zamku wykonany w 1669 r., w którym znalazły się rolety (wówczas opuszczane i podnoszone były przy pomocy sznurków).

Zmiana konstrukcji

Rolety zmieniły swoją konstrukcję w drugiej połowie XIX wieku, kiedy to w 1870 roku w Stanach Zjednoczonych wydany został patent na specjalny mechanizm sprężynowy. Jego zadaniem było samoczynne przesuwanie osłony okiennej zarówno w dół, jak i w górę.

Ponadto, w XIX wieku Duńczyk Christian Faber rozpoczął sprzedaż eleganckich, ręcznie tworzonych rolet zdobionych malowanymi wzorami. Te osłony okienne były tak efektowne, że bardzo szybko zyskały popularność.

Rolety w XX wieku

Pierwsza fabryka rolet powstała w 1905 roku. W tamtym okresie szczególnym uznaniem cieszyły się eleganckie rolety wykonywane z krochmalonej, sztywnej tkaniny bawełnianej. Od tamtej pory rolety stawały się coraz bardziej popularne.

W latach 20. ubiegłego wieku w Niemczech na dużą skalę zaczęto wykorzystywać rolety sprężynowe. Jak grzyby po deszczu pojawiały się tam firmy specjalizujące się w produkcji rolet wysokiej jakości. Rozwój technologii wykorzystywanej w roletach zahamowany został przez wybuch II Wojny Światowej. Należy zwrócić uwagę na fakt, że w czasie wojny rolety używane były w wielu krajach europejskich podczas nalotów jako zaciemnienie.

W okresie okupacji nowe technologie związane z produkcją rolet okiennych rozwijane były w Danii, gdzie wciąż prężnie działała firma Faber. W tamtych czasach rolety produkowano z różnych materiałów, w tym z papieru linowego i kliszy filmowej. Zaraz po zakończeniu wojny, do tworzenia rolet wykorzystywano płachty przeciwgazowe i różne tkaniny bawełniane.

Początkowo największą popularność zyskały rolety opuszczające się pod własnym ciężarem, dopiero potem wprowadzono do nich mechanizm sprężynowy. Rolety w niego wyposażone posiadały blokady, z pomocą których można było je zastopować. Do zmiany tej technologii doszło dopiero w latach 70., kiedy wprowadzono rolety okienne z bocznym łańcuszkiem koralikowym. Mechanizm ten, ze względu na swoją prostotę, szybko wyparł mechanizm sprężynowy i jest używany w produkcji rolet aż do dziś.

Podsumowując, rolety przeszły długą drogę do ich aktualnego stanu. Ich funkcjonalność i łatwość w użytkowaniu sprawiają, że nadal są bardzo chętnie wykorzystywane jako okienne osłony.

Materiał partnera