Granulat gumowy jako idealny materiał na taras

Powierzchnia tradycyjnie wykonywanych tarasów pokrywana jest zazwyczaj płytkami ceramicznymi, drewnem, czasem deskami kompozytowymi a nieraz jest to zwykłe lastrico. Różne warunki podłogowe, a więc deszcz, śnieg, suche lub wilgotne powietrze, zmieniające się od mrozów aż do upałów temperatury wpływają na materiał, z którego takie nawierzchnie są zrobione, zmieniając jego strukturę. Tradycyjne płytki ceramiczne wraz z upływem lat kruszą się, szczerbią i odklejają od podłoża, do którego zostały przyklejone. Dostająca się pod nie wilgoć w czasie mrozów tworzy lód, który rozsadza je od wewnątrz. Podobnie zachowuje się każdy inny materiał przyklejany bezpośrednio do podłoża tarasu. Taras wykonany z lastrico nie wygląda zbyt efektownie i grzeszy brzydotą i szarzyzną. Tarasy wykonywane z drewna, a nawet z desek kompozytowych są również mało odporne na warunki pogodowe i nietrwałe. Doskonałym materiałem na powierzchnie tarasowe stają się w tej sytuacji płyty wykonywane z granulatu gumowego.

Płyty z granulatu gumowego jako materiał do renowacji starych i budowy nowych tarasów

Płyty tarasowo-balkonowe z granulatu gumowego są wyjątkowo wytrzymałe i odporne zarówno na wpływ niekorzystnych warunków pogodowych, jak i na uszkodzenia mechaniczne. Można na nich z powodzeniem stawiać meble ogrodowe, ciężkie donice czy chodzić po nich w butach szpilkach bez obawy ich uszkodzenia. Nawierzchnie te są jednocześnie na tyle elastyczne, że mogą na nich bawić się dzieci, bez obawy o zrobienie sobie przez nie jakiejkolwiek krzywdy. Istotną zaletą tego materiału jest też tłumienie przez niego wszelkich hałasów czy wibracji. Ma to bardzo praktyczne znaczenie szczególnie wtedy, gdy konstrukcja tarasu jest wykonana z metalu. Ułożenie na takim tarasie płyt wykonanych z granulatu gumowego całkowicie eliminuje hałasy wywoływane drganiami stalowych elementów budowli. Inną zaletą tych płyt na tarasie jest jego duża oporność cieplna – mówi nam przedstawiciel firmy Pionier JAWOR z Dolnego Śląska. Oznacza to, że doskonale płyty te izolują nas od zimnego podłoża, dzięki czemu można po nich chodzić na boso. Samo chodzenie na bez obuwia na tak elastycznym podłożu może sprawiać dużą przyjemność i przypominać chodzenie po ściółce leśnej, trawie lub dywanie. Na takich tarasach z powodzeniem można wykonywać różne ćwiczenia gimnastyczne bez potrzeby stosowania dodatkowych mat ochronnych.

Płyty z granulatu na starych nawierzchniach tarasowych

Płyty z granulatu gumowego można z powodzeniem kłaść na wszystkich starych nawierzchniach tarasowych, bez względu na to, z czego są one wykonane lub też kłaść je bezpośrednio na każdym innym równym i nośnym podłożu. W przypadku podbudowy niezwiązanej wskazane jest jej uprzednie utwardzenie poprzez ułożenie warstwy ubitego żwiru lub innego materiału gruboziarnistego.

Materiał partnera