gabiony

Gdzie można wykorzystać popularne gabiony?

Gabiony są bardzo ciekawym rozwiązaniem na upiększenie ogrodu. Dzięki stalowym konstrukcjom wypełnionym kamieniami możemy zainstalować ciekawe ogrodzenie, cieszące oko wszystkich, którzy zwrócą na nie uwagę. Zalet zastosowania gabionów w ogrodnictwie jest mnóstwo, ale ich różnorodność pozwala na wykorzystanie ich również w innych sytuacjach, nie tylko jako element dekoracyjny w przydomowym ogródku.

Jak wyglądają gabiony?

Kosze gabionowe są konstrukcjami w formie prostopadłościanów, które są wykonane ze stali spawanej, plecionej bądź zgrzewanej. Są one trwałe i odporne na korozje dzięki powłoce cynkowo-aluminiowej. Wypełnia się je kamieniami, drewnem lub szkłem, w zależności od rodzaju ich zastosowania. Kosze są tak skonstruowane, że można je łączyć w dowolny sposób na zasadzie modułów, dzięki czemu mogą pełnić funkcje zarówno dekoracyjne, jak i użytkowe.

Ochronna rola gabionów

Pierwotnym zastosowaniem gabionów były fortyfikacje militarne. Mury wykonane w tej technologii były bardzo trwałe, sprężyste, a dzięki zastosowaniu podwójnego splotu – odporne na wszelkiego rodzaju rozcięcia oczek siatki. Gabiony swoją rolę ochronną spełniały również przy rzekach. Przeciwdziałały erozji oraz powodzi. Stabilizują przepływ wody i chronią przed usuwaniem się ziemi i materiałów skalnych przy brzegach rzek, kanałów oraz innych cieków wodnych – wylicza ekspert z firmy KOSD Wrocław – producenta kamienia i kruszywa ogrodowego.

Gabiony jako ekran akustyczny

Gabiony mają również zastosowanie w budownictwie drogowym – jako alternatywa dla konstrukcji betonowych i żelbetowych. Wykorzystywane są jako umocnienia nasypów przy portalach tunelu drogowego oraz zabezpieczeniu skarp, a także służą do wykonania murów oporowych przy zbiorniku odparowującym wodę opadową z drogi. Gabiony są również „pochłaniaczami hałasu” – odbijają fale dźwiękowe i redukują drgania, dlatego doskonale sprawdzają się jako ekrany akustyczne instalowane wzdłuż autostrad lub torów kolejowych. Są one łatwe w montażu, odporne na uszkodzenia i mają długą żywotność, dlatego wykorzystanie ich w przemyśle drogowym jest jak najbardziej uzasadnione.

Niekonwencjonalne wykorzystanie gabionów

Dzięki temu, że gabiony można obsadzić roślinami, przydają się one również jako element dekoracyjny w architektonice. Na świecie można znaleźć różne, bardzo ciekawe zastosowania gabionów m.in. jako wysokie, zielone ściany wolnostojące, zabezpieczenia przy leśnym parkingu, siedzenia lub oblicowanie niektórych budynków. Gabiony dzięki swoim właściwościom mają szerokie zastosowanie, a projektanci duże pole do popisu w tworzeniu nie tylko eleganckich ogrodzeń.