Fasady aluminiowo-szklane jako doskonały pomysł na wykończenie budynku

Współcześnie fasada budynku ma nie tylko chronić. Pełni również funkcje reprezentatywną i estetyczną. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii możemy tworzyć fasady z materiałów, które dotychczas były zbyt delikatne, aby zapewnić bezpieczeństwo i stabilność. Jednym z rozwiązań na miarę XXI wieku są fasady aluminiowo-szklane. Co sprawia, że są one tak chętnie wykorzystywane?

Zalety fasad aluminiowo-szklanych

Fasady aluminiowo-szklane są często stosowane w biurowcach czy budynkach urzędów. Z zewnątrz wyglądają tak, jakby cała ściana była zrobiona z arkuszy szkła – i tak też jest w istocie. O zalety takiego rozwiązania zapytaliśmy specjalistę z firmy AlumeX w Warszawie.

Dzięki temu, że cała ściana jest przeszklona, osoby wewnątrz mają zapewnioną dużą ilość światła słonecznego – najlepszego dla naszych oczu. To szczególnie ważne w przypadku ludzi pracujących przy komputerze, dlatego fasady aluminiowo-szklane wykonuje się tak często na biurowcach. Od zewnątrz zapewniają nowoczesny i reprezentacyjny wygląd, a od wewnątrz spektakularny panoramiczny widok.

Fasada aluminiowo-szklana nie jest tak prostą konstrukcją, jak mogłoby się wydawać. W skład systemu wchodzą m.in. okna (odchylane, połaciowe i dedykowane) i drzwi. Stolarkę wykonuje się wraz z całą fasadą na zamówienie według indywidualnego projektu, tak aby pasowała nawet do najmniej standardowych wykończeń.

Parametry techniczne i możliwości systemów fasad aluminiowo-szklanych

Przyjrzyjmy się konkretnemu typowi fasad. Będzie to Aluprof MB-SR 50 (także w wersji Efekt).

Jest to system ściany słupowo-ryglowej. Wyróżnia się podwyższonymi właściwościami izolacyjnymi za sprawą izolatora wykonanego z polietylenu. Pozwala stworzyć zarówno duże przeszklone płaszczyzny, jak i ogrody zimowe czy rotundy. Dzięki wielu odmianom fasady oraz profili możliwe jest uzyskanie różnorodnych kształtów, a przez to ciekawych elewacji. Zabudowa może być niemal dowolnie kształtowana. Profile mogą być gięte, więc uzyskanie łuku także jest w zasięgu ręki.

Aby cieszyć się wszystkimi właściwościami fasady aluminiowo-szklanej, należy zadbać o wysoką jakość materiałów i bezbłędy montaż. Z uwagi na specyfikę materiałów projektowanie powinna poprzedzić ekspertyza, która wykaże, czy taki rodzaj fasady będzie funkcjonalny i trwały w danym przypadku.

Jeżeli ten typ elewacji ma służyć długie lata, nie można zapominać o regularnym serwisowaniu. Powierzając wykonanie fasady aluminiowo-szklanej specjalistom z doświadczeniem, zyskujemy pewność, że realizacja jest zgodna ze sztuką, dostosowana do panujących warunków, a ewentualne problemy spotkają się z szybką reakcją.

Materiał partnera