fotowoltaika zima

Działanie paneli słonecznych w okresie zimowym

Z całą pewnością można stwierdzić, że panele fotowoltaiczne to bardzo korzystne rozwiązanie dla wielu gospodarstw domowych. Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat instalacji fotowoltaicznej, a także poznać efektywność jej działania w okresie zimowym.

Działanie paneli zimą 

Wiele osób zastanawia się nad taką kwestią: czy panele słoneczne działają zimą? Panele fotowoltaiczne to rozwiązanie, które funkcjonuje w sposób poprawny przez cały rok. Jednak podczas trwania zimy może być wytwarzana mniejsza ilość prądu, głównie z uwagi na mniejsze natężenie promieni słonecznych. Warto również wiedzieć, że ujemne temperatury nie mają wpływu na działanie instalacji.

Bilans roczny

Podczas lata promieniowanie słoneczne jest bardziej intensywne, co sprawia, że wytwarzana jest większa ilość prądu niż zimą. Dlatego wprowadzona została zasada bilansowania, która polega na tym, że nadwyżki wyprodukowanej energii przekazywane są do sieci publicznej. Dzięki temu można je odebrać, gdy nadejdzie taka konieczność.

Wydajność paneli

Wydajność paneli fotowoltaicznych zależna jest od wielu zróżnicowanych czynników. Wśród nich można przede wszystkim wymienić ich moc, ale także powierzchnię. Oprócz tego znaczenie ma sposób montażu oraz lokalizacja danej instalacji. Fotowoltaika zimą jest mniej wydajna niż latem, jednak nadal będzie to bardzo korzystne rozwiązanie dla wielu osób.

Sprawność paneli

Sprawność instalacji fotowoltaicznej jest stała i nie zmienia się w zależności od pory roku. Sprawność urządzeń w bezpośredni sposób przekłada się na ich efektywność. Dlatego podczas wyboru paneli fotowoltaicznych warto zdecydować się na wybór produktów o wysokiej jakości. Dzięki temu będą efektywne nawet przy niskim nasłonecznieniu.

Poprawa wydajności

Panele fotowoltaiczne mogą stać się bardziej wydajne, jeśli zostaną zamontowane w pełni prawidłowy sposób. Dlatego warto zwrócić na ten aspekt szczególną uwagę. Duże znaczenie mają takie aspekty, jak kąt nachylenia modułów, lokalizacja, a także właściwy kierunek ustawienia.

Instalacja ogrzewania

Warto w tym miejscu dodać, że najlepszym źródłem ogrzewania, które doskonale współpracuje z fotowoltaiką są pompy ciepła. W Polsce coraz popularniejsze są powietrzne pompy ciepła, które pobierają energię z niewyczerpalnego źródła jakim jest powietrze i oddają ciepło do instalacji grzewczej.