Jak działają pompy ciepła?

Pompy ciepła to najnowsza oszczędna i ekologiczna alternatywa dla ogrzewania węglowego, gazowego czy elektrycznego. Dlaczego ciepło z pompy jest tak tanie? Skąd się bierze i w jaki sposób trafia do naszych domów? Oto wszystko, co trzeba wiedzieć o pompach ciepła i zasadach ich działania. Poznaj pompy ciepła i przekonaj się, że warto z nich korzystać!

Czym są pompy ciepła?

Pompa ciepła to jedno z najbardziej nowoczesnych urządzeń grzewczych, które weszło do użytku prywatnego. Nazwa pochodzi stąd, że ciepło w wymuszony mechanicznie sposób przechodzi z chłodniejszego ośrodka do cieplejszego. Jest to kierunek odwrotny do tego, jaki występuje naturalnie – w przyrodzie ciepły obiekt użyczy enegrii cieplnej temu chłodniejszemu, aż temperatury się wyrównają.

Mechanizmu tego można używać w obie strony – kierunkować ciepło w celu ogrzewania bądź odprowadzać je, aby obniżyć temperaturę. To drugie jest wykorzystywane w chłodnictwie np. do przedłużania trwałości pokarmów.

Skąd bierze się ciepło w pompie ciepła?

Być może pamiętasz ze szkoły, że ziemia, w odróżnieniu od wody, bardzo wolno się nagrzewa i powoli oddaje ciepło. Trwa to na tyle długo, że temperatura gruntu jest wyższa w październiku niż w lipcu! Grunt staje się ponownie chłodny dopiero  wiosną, czyli wtedy, kiedy nie potrzebujemy ogrzewania. Oznacza to, że gdy rozpoczynają się jesienne chłody, ziemia jest ogromnym rezerwuarem energii cieplnej.

Pompy ciepła to sposób wykorzystania naturalnie nagromadzonego ciepła, a mówiąc bardziej fachowo, pompa ciepła korzysta z niskotemperaturowej energii słonecznej i geotermalnej. Może być ona zgromadzona zarówno w gruncie, jak i podziemnych wodach.

Największą zaletą pompy ciepła jest to, że wykorzystuje ona energię naturalną, w pełni odnawialną i… darmową! Jedyne, za co płacimy jako użytkownicy pompy ciepła, to energia potrzebna do jej zasilenia.

Pompy ciepła powinny także przekonać zwolenników dbania o środowisko – jest to obecnie jeden z najczystszych sposobów ogrzania mieszkania. Jedyne zanieczyszczenie to to, które generuje elektrownia, aby dostarczyć nam prąd do zasilenia pompy. Ekologiczne instalacje grzewcze dla domu i biznesu proponuje www.ekosunkoszalin.pl.

Materiał partnera