Domy w pełni funkcjonalne dla rodziny z dziećmi

Stworzenie funkcjonalnego domu dla rodziny z dziećmi, w której wiek domowników, ich płeć i styl życia znacznie się od siebie różnią jest kwestią wymagającą uważnego zaplanowania. Aby móc jednocześnie zyskać na funkcjonalności wnętrz, a zarazem zamknąć całość w zgrabnej i atrakcyjnej wizualnie bryle warto wybudować dom o odpowiedniej powierzchni

Wybór projektu domu jednorodzinnego zależy przede wszystkim od osobistych preferencji inwestorów. Jednak wpływ na decyzję mają także dodatkowe czynniki takie jak lokalizacja działki, jej wielkości, kształt oraz uwarunkowania lokalne np. miejscowy plany zagospodarowania przestrzennego. Warto więc dokładnie prześledzić wszystkie wytyczne oraz wraz z rodziną przemyśleć argumenty mówiące co koniecznie powinno znaleźć się w naszym domu, a z czego z czystym sumieniem możemy zrezygnować.

Podział na strefy

Domy średnie, czyli mające wymiary 100-150 m2 wydają się być idealnymi dla rodzin z dziećmi. Dzięki odpowiednio dużemu wnętrzu każdy z domowników ma zapewnioną swoją własną przestrzeń, a dodatkowo wydzielona część dzienna służy wspólnemu spędzaniu czasu. Dom dla rodziny z dziećmi musi posiadać odpowiednią liczbę sypialni: jedną dla rodziców i po jednej dla każdego dziecka. Takie rozwiązanie pozwoli m.in. na uniknięcie zatargów pomiędzy ulokowanym we wspólnym pokoju rodzeństwem. Aby stworzyć dom funkcjonalny dla rodziny z dziećmi warto wydzielić także strefy – nocną oraz dzienną. W strefie nocnej, czyli spokojnej, prywatnej każdy z użytkowników znajdzie chwilę dla siebie, natomiast w dziennej domownicy spędzą czas wspólnie.

Domy średnie to zarówno domy parterowe, z poddaszem użytkowym, jak i piętrowe. Te z jedną kondygnacją to doskonałe rozwiązanie dla rodzin z małymi dziećmi, ponieważ nie ma w nim schodów, które mogłyby stanowić dla ich zagrożenie. Z kolei, gdy użytkownicy takiego domu będą starsi, dom bez schodów może się okazać strzałem w dziesiątkę. W dodatku wszystko znajduje się blisko, pod ręką, a jak wiadomo przy małych dzieciach ciągłe chodzenie po schodach nie jest komfortowe.

Do najważniejszych zalet domów wielokondygnacyjnych należy wyraźny podział na strefę dzienną i nocną – sypialnie oraz łazienka ulokowane są na piętrze. Na parterze znajdują się: salon często połączony z kuchnią, spiżarka, toaleta, gabinet, pomieszczenia gospodarcze oraz kotłownia. Na parterze domu wielokondygnacyjnego łatwiej jest też wydzielić pokój gościnny oraz niewielką łazienkę, dzięki czemu nie ma konieczności zapraszania gości do części, w której znajdują się sypialnie domowników.

Pomieszczenia dodatkowe

W pełni funkcjonalnym domu dla całej rodziny nie może zabraknąć również pomieszczeń dodatkowych tj. pokoju rekreacyjnego/zabaw, pom. gospodarczego, pralnio-suszarni czy spiżarni. To kolejny przykład potwierdzający, że powierzchnia 100-150 m2 będzie tą idealną. Projekty domów średnich nie tylko pomieszczą wszystkie dodatkowe pokoje, ale także bryła zachowa zgrabny wygląd. Dodatkowo, zagospodarowanie oddzielnej, niełączącej się z wnętrzem domu kotłowni w budynku jest szczególnie ważne, jeśli ogrzewanie realizuje się z użyciem paliw stałych. Wejście bezpośrednio z wiatrołapu lub z garażu pozwoli wtedy na ograniczenie zanieczyszczenia domu przenoszonym paliwem lub wynoszonym popiołem. Wygodniejszym rozwiązaniem jest instalacja pieca gazowego, olejowego lub elektrycznego – nie wymagają one dużej kotłowni i są znacznie czystsze w porównaniu do pieców na paliwo stałe.

Aby wybrać projekt idealny dla siebie i swojej rodziny najlepiej dokładnie przedyskutować potrzeby wspólne i indywidualne każdego z domowników. Tylko po wnikliwej analizie naszych priorytetów będziemy w stanie stwierdzić jaki dom będzie dla nas najbardziej odpowiedni.

Materiał partnera