Domy z bali w technologii sumikowo-łątkowej

Nowoczesne technologie sprawiają, że możemy wracać do starych materiałów. Tak jest w przypadku drewna, które dziś może służyć jako materiał budowlany. Domy z bali są tego świetnym przykładem – ciepłe, całoroczne, przyjazne mieszkańcom oraz piękne! Jednym ze sposobów na wzniesienie trwałego domu z drewna jest zastosowanie technologii sumikowo-łątkowej. Na czym to polega?

Zalety domu z drewna

Jeszcze kilka dekad temu drewniany dom był nie do pomyślenia. Kojarzył się z mało solidnymi konstrukcjami podatnymi na czynniki atmosferyczne. Dzisiaj z drewna naturalnego możemy tworzyć solidne konstrukcje całoroczne, które ani jakością, ani trwałością nie ustępują tym tradycyjnym, mają za to wiele dodatkowych zalet. Jakich? Na to pytanie odpowiada specjalista z firmy Apis:

Domy z drewna są tańsze niż murowane i powstają znacznie szybciej, szczególnie te o konstrukcji szkieletowej. Drewno to naturalny i przyjazny materiał. Nie pyli, nie uczula, ale „oddycha”. Wiele osób twierdzi, że mikroklimat w takim domu jest przyjemniejszy niż w tradycyjnym budynku. Dzięki nowoczesnym impregnatom i materiałom używanym do budowy możliwe jest stworzenie energooszczędnej konstrukcji odpornej na wszystkie szkodliwe czynniki.

To, co przekonuje wiele osób, to przede wszystkim atrakcyjna cena oraz bardzo szybka budowa drewnianego domu. Warto wiedzieć, że można je stawiać, wykorzystując różne metody. Jedną z nich jest technologia sumikowo-łątkowa.

Czym różnią się domy z bali w technologii sumikowo-łątkowej od innych domów z drewna?

Drewniane domy mogą powstawać w oparciu o kilka technologii: szkieletową, zrębową, sumikowo-łątkową. Na czym polega ta ostatnia?

Technologia sumikowo-łątkowa umożliwia stawianie domów z bali o wymiarach: grubość – 6 i 10 cm, wysokość – 24 cm. Domy z bali cechują się prostymi i sztywnymi ścianami. Taka konstrukcja chroni drzwi oraz okna przed osiadaniem budynku. Całość opiera się na tzw. sumikach i łątkach. Łątki to pionowe słupy, pomiędzy które wpuszcza się poziome elementy -sumiki. Łątki tkwią stabilnie w podłożu, a dokładniej w podrębach czy też belkach podwalinowych.

Solidność konstrukcji to ważna, ale nie jedyna zaleta drewnianych domów tworzonych w technologii sumikowo-łątkowej. Z punktu widzenia mieszkańców budynku ważne jest to, że mają oni możliwość zupełnie dowolnego wykańczania wnętrz i kształtowania rozwiązań idealnie dopasowanych do indywidualnych potrzeb. Co szczególnie ważne, konstrukcje opartą na łątkach i sumikach łatwo rozebrać, przekształcić i złożyć ponownie. To ciekawa propozycja dla osób, które jeszcze nie są zdecydowane na ostateczny kształt domu albo wiedzą, że w niedalekiej perspektywie będzie potrzeba zmian.

Materiał partnera