Jak dobrze wybrać porcelanę?

Porcelanowa zastawa domowa to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia każdego domu i mieszkania – zwykle kupujemy ją z myślą o wyjątkowych okolicznościach, takich jak rodzinne święta, a także jako prezent na równie szczególne okazje, np. ślub. Wybór odpowiedniej zastawy nie jest prosty, szczególnie, że powinna ona służyć nam przez przynajmniej kilka lat. Oto kilka rzeczy, na które powinniśmy zwrócić uwagę przy jej zakupie.

Skład i wielkość zastawy

W skład porcelanowej zastawy stołowej mogą wchodzić najróżniejsze naczynia – talerze różnej wielkości, między innymi głębokie talerze na zupy oraz talerzyki deserowe, miski, salaterki, wazy, filiżanki i wiele innych. W pierwszej kolejności powinniśmy zatem rozważyć, jakie naczynia powinniśmy mieć oraz ile ich potrzebujemy.

-Dobrze jest myśleć o tej kwestii przyszłościowo – radzi specjalista z firmy Duo, specjalizującej się w imporcie porcelany z całego świata – Lepiej jest posiadać większą zastawę, niż później martwić się brakami. Naczynia nie są niezniszczalne i część z nich może się wytłuc, może się również zdarzyć, że na nasze przyjęcia będzie przychodzić więcej osób niż pierwotnie zakładaliśmy. Jeśli kupujemy zastawę pasującą tylko do aktualnych potrzeb, z czasem możemy przekonać się, że brakuje nam naczyń dla wszystkich gości.

Warto mieć świadomość, że nie zawsze jest możliwość dokupienia brakujących elementów zastawy – konieczne staje się wtedy kupno nowej i większej, co łączy się z dużym wydatkiem, lub łączenie elementów dwóch różnych zastaw, co z kolei jest nieestetyczne.

Estetyka naczyń

O atrakcyjności porcelanowych naczyń decyduje ich kolorystyka, forma oraz zdobienia.

  • Kolor – najbardziej optymalnym i najchętniej wybieranym kolorem jest biel. To barwa neutralna, sprawdzająca się zarówno w przypadku zastawy klasycznej, jak i nowocześniejszych form. Każde danie doskonale prezentuje się na bieli – naczynie nie powinno odciągać uwagi od znajdującego się na nim jedzenia. Wybór innych kolorów jest bardziej ryzykowny, wymaga od nas brania pod uwagę również estetyki otoczenia, np. mebli czy obrusów.
  • Forma – naczynia porcelanowe mogą mieć kształt klasyczny, bądź bardziej nowatorski. Tu również powinniśmy brać pod uwagę pozostałe elementy wystroju jadalni. Klasyczne naczynia raczej słabo sprawdzą się w minimalistycznym, surowym wnętrzu.
  • Zdobienia – nadruki na naczyniach są bardzo powszechnie spotykane, jednak większość z nich podyktowana jest aktualnymi trendami. Dlatego warto zastanowić się, czy na pewno odpowiadają one naszym upodobań.

Rodzaj porcelany

Do wyboru mamy dwa rodzaje porcelany: zwykłą oraz kostną. Pierwsza z nich jest tańsza, druga jednak jest bardziej trwała i zdecydowanie bardziej estetyczna. Zastawę z porcelany kostnej można kompletować stopniowo, ale tylko w przypadku, jeśli mamy pewność, że znajduje się ona w stałej ofercie producenta. Powinniśmy również sprawdzić informacje, czy wybrana porcelana nadaje się do użycia w mikrofalówce lub zmywarce.

Materiał partnera