Jak dobrać odpowiednią moc kotła grzewczego?

Mając własny dom, zazwyczaj samodzielnie musimy zatroszczyć się o zapewnienie ciepła mieszkającym w nim domownikom. Nie mamy dostępu do centralnego ogrzewania, dlatego musimy korzystać z dostępnych na rynku rozwiązań. Jednym ze sposobów ogrzewania domu jest kocioł grzewczy. Aby uzyskać pożądane efekty grzewcze, musimy dobrać właściwą moc kotła.

Czym jest kocioł grzewczy?

Kocioł grzewczy jest urządzeniem wykorzystywanym do ogrzewania domu, ale nie tylko. Z jego użyciem można również zapewnić sobie ciepłą wodę użytkową, wcześniej określając przeciętne zapotrzebowanie na nią. Wyróżnia się wiele rodzajów kotłów grzewczych, ale przy jego wyborze najważniejszą kwestią jest dobór właściwej mocy kotła – komentuje nasz rozmówca z firmy Kamen, zajmującej się produkcją kotłów ekologicznych.

Dobieranie odpowiedniej mocy do kotła grzewczego

Zadecydowanie, jak duża moc do kotła grzewczego będzie konieczna, zależy przede wszystkim od pomieszczeń naszego domu. Im wyższe, tym wyższa moc będzie potrzebna do ogrzania murów – inaczej może czekać nas przykra niespodzianka, kiedy pewnego zimowego poranka obudzimy się zziębnięci. Aby dokonać konkretnych wyliczeń, potrzebujemy powierzchni wyrażonej w metrach kwadratowych, wysokości konkretnych pokojów oraz wskaźnika powierzchniowego. W przypadku nowych budynków to 40 W/m3. W przypadku starszych budowli, które są pozbawione izolacji termicznej w postaci jakichkolwiek dociepleń, będzie to 60W/m3. Moc kotła wyliczamy, mnożąc kolejno wymienione elementy. Dokładną moc kotła możemy również sprawdzić w wykonanym projekcie domu albo w instalacji. Wówczas będziemy mieć pewność, na jaki kocioł grzewczy się zdecydować.

Jaki kocioł wybrać?

Kiedy zadecydujemy, jaka moc kotła będzie potrzebna w przypadku naszego domu, pozostaje nam wybrać jego rodzaj. Szeroka oferta sprawia, że podjęcie ostatecznej decyzji może nie być proste. Wyróżnia się m.in. kotły tradycyjne czy z automatycznym podajnikiem. Jeśli chcemy dokonać dobrego dla nas wyboru, powinniśmy skorzystać z pomocy osób, które na co dzień zajmują się niniejszym tematem.

Materiał partnera