Dlaczego warto zdecydować się na mieszkanie poza miastem

W ostatnich latach bardzo wielu Polaków zdecydowało się na wyemigrowanie z dużych miast i kupno domu w mniejszych miejscowościach. Rozwiązanie takie ma wiele plusów.

Niższe koszty życia

Ceny gruntu w obrębie dużych miast są znacznie wyższe niż na prowincji – stąd zakup działki budowlanej i wybudowania na niej domu nierzadko jest znacznie bardziej przystępną opcją, niż kupno podobnej pod względem powierzchni i standardu nieruchomości w mieście. Również koszty związane z utrzymaniem domu i życiem codziennym zwykle są niższe. Jest to główny powód, dla którego tak wiele osób zdecydowało się na przeprowadzkę do mniejszych miejscowości i na wieś.

Cisza i spokój

Małe miasteczka i wsie są znacznie spokojniejsze, niż nawet obrzeża metropolii – dlatego są to idealne rejony do zamieszkania dla rodzin z dziećmi oraz osób starszych. Co prawda trudno jest w obecnych czasach znaleźć miejsce, które z jednej strony było dobrze skomunikowane z miastem i jednocześnie w niewielkim stopniu zamieszkane (prowincje liczą sobie coraz więcej mieszkańców), jednak możemy z dużym prawdopodobieństwem założyć, że nasi sąsiedzi również uciekają przed zgiełkiem miasta i wolą żyć w ciszy i spokoju.

Czyste powietrze i tereny zielone

Mniejsza ilość samochodów, oddalenie od terenów przemysłowych oraz bliskość naturalnych terenów zielonych – to wszystko składa się na wyższą jakość powietrza niż w mieście i stwarza dobre warunki dla rozwoju dzieci. Otaczające prowincje lasy zadowolą również wszystkich, który prowadzą aktywny tryb życia – biegaczy, rowerzystów czy zwykłych spacerowiczów.

Piękne widoki

Estetyka miejsca zamieszkania jest bardzo istotna dla wielu osób. Pod tym względem prowincja również wygrywa z miastem, które wciąż generalnie kojarzy się z wszechobecną szarością betonu, przełamywaną najczęściej krzykliwymi reklamami. Poza miastem możemy cieszyć się naturalną zielenią i znacznie bardziej urokliwymi okolicami. Miłośnicy astronomii docenią z pewnością fakt, że poza miastem nie występuje zjawisko zanieczyszczenia świetlnego, charakterystycznego dla metropolii  – dzięki temu niebo nad prowincją jest w nocy znacznie bardziej rozgwieżdżone i jego obserwacja nie jest utrudniona.

Plany o przeprowadzce poza miasto warto zacząć od wyboru odpowiedniej działki do postawienia domu. Urokliwym miejscem jest do tego Kobylanka położona niedaleko Szczecina nad jeziorem Miedwie. Działki w tej miejscowości możemy zakupić od firmy developerskiej Inland Bimo Property.

Materiał partnera