kominy

Dlaczego warto regularnie czyścić kominy c.o.?

W Polsce istnieje obowiązek regularnego czyszczenia kominów. W celu zapobiegania pożarom budynków, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji wydał w 2010 roku rozporządzenie, dotyczące usuwania zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych.

Czym nazywamy centralne ogrzewanie?

Centralne ogrzewanie to typ ogrzewania w którym ciepło, najczęściej za pomocą gorącej wody, dostarczane jest do elementów grzejnych (czyli kaloryferów) w różnych pomieszczeniach. Jest ono stosowane na przykład we wspólnotach mieszkaniowych, blokach mieszkalnych, ale także przez właścicieli domków jednorodzinnych czy mieszkańców kamienic. Każdy używany komin powinno się bowiem czyścić minimum raz do roku, chociaż specjaliści z Zakładu Usług Kominiarskich w Warszawie radzą korzystać z usług kominiarza od dwóch do nawet czterech razy w roku, w zależności od tego, jakiego typu przewodu używamy.

Dlaczego tak ważne jest, aby regularnie czyścić kominy?

Przede wszystkim czysty komin jest gwarancją tego, iż piec centralnego ogrzewania będzie poprawnie działał. W przypadku gdy przewód kominowy jest zabrudzony, dochodzi do zaburzonej pracy kotła. Istnieje nawet prawdopodobieństwo, że w sytuacji intensywnego zabrudzenia komina piec całkowicie przestanie działać i wyłączy się. Zdarza się także, że to nie brud w kominie spowodował problemy z ogrzewaniem, ale na przykład gniazda ptaków, które szczególnie upodobały sobie tego typu przewody. W celu usunięcia takiego legowiska również potrzebna będzie pomoc kominiarza.

Zabrudzenie komina to nie jedyny powód, dla którego powinniśmy regularnie korzystać z oferty Zakładu Usług Kominiarskich. O wiele groźniejsze od chwilowego wyłączenia się kotła centralnego ogrzewania jest pożar sadzy. Nie występuje on bowiem tylko w wypadku palenia na przykład mokrym drewnem, ale także przy ogrzewaniu węglem wysokokoksującym. Podczas jego używania w kominie powstaje mazista sadza, którą często ciężko jest usunąć. Podczas pożaru komina pojawia się zagrożenie zdrowia i życia spowodowane poparzeniem i zaczadzeniem.

Kiedy zaniedbuje się niedrożny przewód kominowy, największym niebezpieczeństwem jest zatrucie się czadem. Bardzo często, szczególnie podczas sezonu grzewczego, słyszy się o wypadkach spowodowanych zatruciem tlenkiem węgla, kiedy to wiele osób traci życie, najczęściej we śnie, nie mając nawet świadomości tego co się dzieje. Wynika to z faktu, że czad jest bezwonnym i bezbarwnym gazem, tak więc lokatorzy w których mieszkaniu się on ulatnia, często zwyczajnie o tym nie wiedzą.

Czyszczenie kominów centralnego ogrzewania jest więc bardzo istotne. Nie warto ryzykować zdrowiem swoim i swoich najbliższych. Dzięki regularnemu korzystaniu z usług kominiarza będziemy mieć pewność, że możemy nie tylko żyć spokojnie, ale również bez paniki i strachu położyć się spać.