Dlaczego warto postawić na osiedlu dystrybutor worków oraz pojemnik na psie odchody

Psy to sama radość, prawda? Tak, o ile jesteś właścicielem, a nie osobą, która wdepnęła w kolejną psią kupę na chodniku. Sprzątanie po swoim psie wciąż dla wielu osób jest abstrakcją, co widać szczególnie podczas roztopów. Można próbować walczyć z tym zjawiskiem, udostępniając mieszkańcom okolicy dystrybutory worków i pojemniki na psie odchody. Czy warto to zrobić?

Problemy z psimi odchodami na osiedlach

Sprzątanie po swoim psie jest obowiązkiem każdego odpowiedzialnego opiekuna. Za pozostawianie nieczystości grozi kara finansowa. Pomijając jednak kwestie prawne, sprzątanie odchodów swojego pupila z przestrzeni publicznej to coś, czego wymagają elementarna przyzwoitość i dobre wychowanie. Mimo to wciąż wiele osób udaje, że nie dostrzega kupy swojego psa i odchodzi z „miejsca zbrodni” czym prędzej. Dlaczego?

Opiekunowie psów mają różne wymówki – mówi specjalista z firmy Asklepios, która produkuje małą architekturę miejską. – Jednym z argumentów jest brak infrastruktury dostosowanej do sprzątania po psie. Najprostszym sposobem na to, aby właściciele psów zaczęli po nich sprzątać, jest dostarczenie wszystkiego, co niezbędne.

Często psy są wyprowadzane na krótkie spacery, podczas których rzadko oddalają się od chodnika. Czasem też tereny zielone uczęszczane przez posiadaczy psów to te same, z których korzystają też inne grupy, np. rodzice z dziećmi. Nieczystości sprawiają, że nie można swobodnie usiąść na trawie czy spacerować bez patrzenia pod nogi. Nie można też odrywać wzroku od dzieci, które chętnie wkładają do ust wszystko, co znajdą na ziemi. Pozostawianie odchodów w takich miejscach jest nie tylko daleko poza normami życia społecznego – stwarza też zagrożenie w postaci chorób. Psie kupy mogą być siedliskiem niebezpiecznych bakterii i pasożytów.

Dystrybutory worków i pojemniki na psie kupy – rozwiązanie problemu?

Sprzątanie po psie to ta mniej przyjemna strona bycia opiekunem czworonoga, dlatego wiele osób nie podejmuje tej czynności. Aby zachować czystość osiedli, nie wystarczy narzucić właścicielom psów obowiązku, z którego nie są rozliczani. Trzeba też dać im sposobność i możliwość do sprzątania, zapewniając wszystko, co niezbędne.

W tym przypadku konieczne wyposażenie stanowią dystrybutory worków i kosze na psie odchody. Zawsze dostępne worki oraz kosze, w których można umieścić zebrane psie nieczystości, na pewno zachęcą wiele osób, szczególnie tych, które nie zabierają ze sobą akcesoriów do sprzątania przez zwykłe roztrzepanie. Im więcej właścicieli będzie korzystało z udostępnianego na osiedlu wyposażenia, tym większa będzie presja na zagorzałych przeciwnikach oczyszczania trawnika po swoim psie. Można więc liczyć na to, że rozstawienie dystrybutorów i pojemników poprawi sytuację na osiedlu.

Materiał partnera