Dlaczego warto kupować komplety garnków?

Garnki stanowią podstawowe wyposażenie każdej kuchni. W ostatnich czasach coraz więcej osób decyduje się na kupno całych zestawów garnków zamiast kupowania ich na sztuki. Jakie są zalety takie rozwiązania?

Renoma znanych marek

Powszechną tendencją jest kupowanie garnków tanich, niewiadomego pochodzenia. Jest to ryzykowne z dwóch powodów. Po pierwsze: nie jesteśmy w stanie stwierdzić z czego naczynie zostało wykonane, a więc nie możemy mieć pewności, że podczas gotowania nie będą wydzielać się z niego pewne substancje (np. związki niklu), które powodują alergie i mają właściwości rakotwórcze. Po drugie: nie mamy żadnej gwarancji, a zatem w przypadku uszkodzenia garnka nie możemy liczyć na jego naprawę lub wymianę na nowy egzemplarz. Wybierając komplet pochodzący od uznanego producenta, takiego jak polska marka Gerlach, możemy mieć pewność, że znajdujące się w nim garnki są wykonane z wysokiej jakości tworzywa i przy zachowaniu odpowiednich standardów.

Łatwość przechowywania

Nowoczesne komplety naczyń zaprojektowane zostały tak, by można było z łatwością umieszczać je jeden w drugim. Dzięki temu możemy zaoszczędzić mnóstwo miejsc w szafkach.

Oszczędność czasu

Decydując się na kupno całego kompletu oszczędzamy czas, który normalnie musielibyśmy poświęcić na wybieranie każdego z elementów wyposażenia z osobna.

Jednakowa estetyka

Choć może się to wydawać kwestią błahą, wygląd garnków ma duże znaczenie dla estetyki całej kuchni – jest to szczególnie ważne dla osób, które spędzają w niej dużo czasu. Mnogość wzorów i kolorów prędzej czy później zacznie kłuć w oczy i po prostu przeszkadzać.

Jak dokonać wyboru kompletu?

Każdy uznany producent garnków proponuje swoim klientom kilka wariantów kompletów garnków. Czym kierować się w wyborze? O to zapytamy przedstawiciela Firmy Handlowej Chróściel, specjalizującej się w sprzedaży asortymentu dla gospodarstw domowych:

W pierwszej kolejności powinniśmy oszacować własne potrzeby. Jeśli nie spędzamy na gotowaniu zbyt wiele czasu, garnki de facto służą nam głównie do odgrzewania posiłków, najrozsądniejszym wyborem będą komplety niewielkie, składające się z garnków klasycznych różnych wielkości i ewentualnie niewielkiego rondla. Im większe nasze potrzeby kulinarne, tym większy komplet powinniśmy wybrać – duże zestawy zawierają poza garnkami klasycznymi również garnki do gotowania na parze, a niekiedy również garnki specjalistyczne, przeznaczone do gotowania ściśle określonych produktów, takich jak szparagi. Druga istotna kwestia to materiał, z którego wykonane zostały garnki – ma on wpływ zarówno na jakość gotowania, ale również smak potraw. Najtańsze są garnki emaliowane – nie zmieniają smaku potraw  i są łatwe w czyszczeniu, jednakże łatwo je uszkodzić. Na drugim biegunie cen znajdują się naczynia z miedzi, które wymagają starannej pielęgnacji, jednak mają doskonałe właściwości cieplne.

Materiał partnera