Dlaczego kupno mieszkania jest bardziej korzystne niż wynajem

Osoby wchodzące w dorosłe życie zaczynają zastanawiać się nad własnymi czterema kątami. Nie chcą dłużej dzielić domu z rodzicami. Czas znaleźć miejsce dla siebie i być może dla swojej przyszłej rodziny. Pojawia się trudny wybór: wynajmować czy kupować? W tym tekście zastanowimy się, dlaczego tak wiele osób decyduje się na kupno własnego „M” zamiast wynajmu.

Finansowe zalety kupna mieszkania

Argument, który przemawia najmocniej, to na ogół argument finansowy. Mieszkanie stanowi poważny wydatek tak w zakupie, jak w wynajmie. Dlatego szukamy oszczędności, gdzie tylko się da.

Wiele osób zniechęcają ceny mieszkań. Rzeczywiście, sześciocyfrowe liczby robią wrażenie. Warto jednak pamiętać, że nie płacimy całej kwoty jednocześnie, lecz dzielimy ją na setki rat. Pod tym względem płacenie za mieszkania kupione i wynajęte wygląda bardzo podobnie – mówi specjalista z biura sprzedaży Osiedla Botanika w Krakowie.

W zależności od: lokalizacji, metrażu i innych warunków ceny mieszkań mogą być bardzo różne. Zdarza się, że jedna rata kredytu hipotecznego to koszt porównywalny z wysokością opłat w wynajmowanym mieszkaniu. Wówczas nie ma się nad czym zastanawiać – mając do wyboru wpłacanie podobnej sumy na czyjeś konto bez perspektywy nabycia lokalu lub stopniowe płacenie za coś, co stanie się nasze, wiele osób decyduje się na to drugie rozwiązanie.

Praktyczne zalety kupna mieszkania

Kolejna, tym razem bezcenna, zaleta zakupu mieszkania to komfort, jaki daje posiadanie czterech kątów na własność. Jako posiadacz lokalu możesz zrobić z nim wiele rzeczy, na które właściciel wynajmowanego „M” nigdy by nie pozwolił.

O tym, jak bardzo ograniczone jest pole manewru w wynajmowanym mieszkaniu, przekonało się wielu studentów oraz osób migrujących za pracą. Często nie można nawet wbić gwoździa ani zmienić koloru ścian, ponieważ właściciel nie życzy sobie żadnych ingerencji w wygląd mieszkania.

Będąc u siebie, możesz zrobić wszystko: kapitalny remont, wyburzenie ścian – nikt inny nie będzie o tym decydował! Co szczególnie ważne, można uczynić z kupionego mieszkania źródło dochodu, wynajmując je w części lub całości. Dzięki temu nabyty lokal zapracuje na siebie i nie będzie tak dużym obciążeniem finansowym.

Kupno mieszkania jest korzystniejsze niż wynajem pod wieloma względami. Finansowo zakup może okazać się dobrą inwestycją (nieruchomości to popularna i bezpieczna metoda lokowania kapitału). Nie należy pomijać aspektów praktycznych i psychologicznych – świadomość posiadania własnego kawałka podłogi i pełnej swobody rozporządzania nim sprawia, że czujemy się bezpiecznie i pewnie. Nie da się tego doświadczyć, żyjąc w cudzym mieszkaniu.

Materiał partnera