deski tarasowe

Deski tarasowe drewniane czy kompozytowe – które lepsze?

Deski kompozytowe to alternatywa dla litego drewna. Są równie estetyczne i nieco łatwiejsze w utrzymaniu, ponieważ nie wymagają corocznych zabiegów pielęgnacyjnych. Z czego dokładnie się składają, czym różnią się od desek drewnianych, jakie mają wady i zalety – o tym wszystkim opowiemy ze specjalistą doświadczonego dostawcy elementów tarasowych, elewacyjnych i tarcicy egzotycznej.

Czym są deski kompozytowe?

Jak sama nazwa wskazuje, deski wyprodukowane są z kilku różnych materiałów. Większość, bo aż 60% półproduktu stanowi pył drzewny, 30% to polietylen, a pozostałe 10% to barwniki, filtry i stabilizatory. Dzięki dodatkom uzyskuje się jednolity kolor, który chroniony jest przed promieniami słonecznymi przez filtry UV. Stabilizatory służą do uzyskania odpowiedniej struktury, by materiał był twardy, odporny i sprężysty jednocześnie. Poza deskami, produkujemy także zaślepki, legary oraz listwy cokołowe w takich samych kolorach – mówi przedstawiciel Global-Biznes.

Różnice między kompozytem a drewnem

Drewno jest materiałem w stu procentach naturalnym i jego pozyskiwanie nie ma żadnego wpływu na ekologię. Drzewa przeznaczone na deski są w tym celu hodowane, a dostawcy dbają by ich wyrąb nie odbijał się negatywnie na środowisku. Do desek kompozytowych z kolei dodaje się sztucznie wytwarzanych półproduktów, zatem można by twierdzić, że są mniej ekologiczne. Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, iż naturalne drewno wymaga specjalistycznej pielęgnacji. Po ułożeniu deski muszą zostać zaimpregnowane i naolejowane. Olejowanie powtarza się dwa razy do roku, by drewno zachowało swój estetyczny i elegancki wygląd, nie wchłaniało nadmiaru wody i nie poddawało się negatywnemu wpływowi czynników zewnętrznych. Dodatkowo tarasy wykonane z drewna należy czyścić myjkami wysokociśnieniowymi, które pobierają przecież prąd i zużywają stosunkowo dużo wody. Pod tym względem to kompozytowe deski wypadają bardziej ekologicznie. Ich dodatkową zaletą jest także łatwość montażu, poradzi sobie z tym nawet amator. Desek kompozytowych nie trzeba dodatkowo barwić, ponieważ mają one jednolity kolor, który nie blaknie pod wpływem słońca czy deszczu. Trudno zatem jednoznacznie stwierdzić, które rozwiązanie jest lepsze. Powinniśmy się po prostu kierować naszym poczuciem estetyki. Więcej na temat desek kompozytowych: tutaj.

Materiał partnera