Deski kompozytowe czy drewniane? Na co się zdecydować

Podjąłeś decyzję o budowie tarasu lub położeniu nowej elewacji domu? Najtrudniejsza decyzja już właściwie za Tobą, teraz pozostaje wybór materiału. Postawić na deski drewniane czy kompozytowe? Koniecznie zapoznaj się z charakterystyką obu surowców.

Co wybrać?

Jak zauważa specjalista z firmy Twój Taras, zajmującej się importem drewna: na rynku dostępne są różne rodzaje desek tarasowych drewnianych i kompozytowych nadających tarasom wyjątkowy wygląd. Świetnie sprawdzają się one również przy budowie ogródków restauracyjnych, altan, patio, ścieżek, ogrodzeń czy elewacji, jak również przy aranżacji terenów rekreacyjnych. Przy wyborze desek na taras warto zwrócić uwagę nie tylko na ich cenę, ale również na jakość materiałów i gatunek drewna. Należy pamiętać o tym, że deski kompozytowe na taras mogą stanowić atrakcyjną alternatywę dla klasycznego drewna. Zarówno taras, jak i elewacja powinny służyć nam przez lata, dlatego warto zdecydować się na wybór materiału, który będzie gwarancją długowieczności nawierzchni. Koszt obu surowców zależy od gatunku drewna i jakości kompozytu. Przy wyborze trzeba wziąć pod uwagę parametry (zależność od warunków tj. natężenie światła, wilgoć), a przede wszystkim walory estetyczne.

Deski kompozytowe

Jest to materiał trwały (mieszanka drewna, tworzywa polimerowego oraz środków pomocniczych), do złudzenia przypominający drewno naturalne, ale pozbawione jego wad. Deski kompozytowe są odporne na czynniki atmosferyczne i bardzo łatwe w montażu (są mocowane przy użyciu specjalnych klipsów). Zapewniają antypoślizgową powierzchnię. Nie wymagają dodatkowych zabiegów jak np. malowanie czy impregnowanie. Wystarczy jedynie regularnie zamiatać powierzchnię i usuwać zabrudzenia (np. używając myjki ciśnieniowej). Ponadto deski kompozytowe zapewniają estetyczny wygląd – są idealnie proste, nie odkształcają się pod wpływem użytkowania.

A może jednak deski drewniane?

Jeśli lubisz otaczać się naturalnymi rozwiązaniami, deski drewniane są zdecydowanie dla Ciebie! Drewno jest estetyczne i nie nagrzewa się szybko. Dodatkowo, regularna pielęgnacja powierzchni pozwoli utrzymać piękny wygląd tarasu przez wiele lat. Niezmiernie ważną kwestią jest wybór odpowiedniego gatunku – bardziej trwałego drewna egzotycznego, odpornego na niekorzystne warunki atmosferyczne lub mniej kosztownego drewna krajowego. Warto pamiętać o tym, że każdy z nich ma inne właściwości. Drewno wymaga stosowania preparatów konserwujących.

Materiał partnera