Czym się kierować wybierając pokrycie dachowe?

Dach to nie tylko ochrona naszego domu przed czynnikami atmosferycznymi pełni również ważną funkcję architektoniczną. Ma być nie tylko solidny i odpowiednio dopasowany do budynku, ale także dobrze się prezentować. Dom to w końcu najważniejsza inwestycja w naszym życiu. Znaczenie ma nie tylko materiał, z jakiego zostanie wykonane pokrycie, ale także kształt dachu. Według polskiego prawa kształt dachu budynku musi być zgodny z wymaganiami, które stawia miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. W naszym kraju najpopularniejsze wciąż są dachy spadziste. Co warto wiedzieć o kształcie dachu i na temat pokrycia?

Kształt domowego dachu

Jeżeli mówimy o kwestii projektu i samego wykonania prac dekarskich, najlepsze rozwiązanie to dachy dwuspadowe. Im więcej połaci, tym większe jest ryzyko popełnienia błędów w czasie wykonywania prac, co może skutkować przeciekami. W przypadku dachu dwuspadowego projektant nie musi martwić się, czy woda deszczowa nie będzie napotykać na przeszkody, czy śnieg nie będzie zatrzymywał się w koszach. Dachy z wieloma połaciami z kolei prezentują się dużo bardziej efektownie. Dachy płaskie, które były w Polsce dość popularne w latach 70. nie są obecnie w modzie, jednak są zwolennicy budynków designerskich, o nowoczesnej bryle. Dach płaski ma jedną, wyjątkową zaletę: możemy na nim urządzić zielony taras, przy czym będziemy musieli zainwestować w skuteczny system odprowadzania wody.

Jak wybrać pokrycie?

Poza kształtem dachu przy wyborze pokrycia istotna jest jego konstrukcja – mówi nam przedstawiciel hurtowni Dachlux z Warszawy. Im mniej wytrzymała konstrukcja, tym pokrycie musi być oczywiście lżejsze. Do pokryć lekkich zaliczamy gonty bitumiczne oraz blachę dachową, a do ciężkich dachówki ceramiczne, dachówki cementowe i strzechę.

Dachówki ceramiczne to najbardziej popularne pokrycie dachowe w naszym kraju. Są cenione nie tylko za piękny wygląd, ale również za naturalność i wyjątkową trwałość. Z powodzeniem spełniają swoją funkcję przez dziesiątki lat. Są wytwarzane z gliny, jak wskazuje nazwa, oraz mączki ceglanej albo kwarcu. Nadają się do pokrywania dachów o bardzo skomplikowanych kształtach, ze względu na swoje niewielkie wymiary. Jedyna wada dachówek ceramicznych to ich wysoka cena. Tańszy odpowiednik dachówek ceramicznych to tzw. modele cementowe. Na pierwszy rzut oka trudno odróżnić, z jakimi dachówkami mamy do czynienia. Różnica to materiał, z którego pokrycie jest produkowane: barwiony beton. Choć beton kojarzy nam się z materiałem ciężkim, modele betonowe są lżejsze od dachówek ceramicznych. Kolejna alternatywa to blachodachówki i płaskie blachy dachowe. Kolejny materiał to gont bitumiczny, który produkowany jest z włókien nasyconych bitumem. Do łask wraca także strzecha, która pasuje do budynków o tradycyjnej architekturze – nie jest to jednak materiał wyjątkowo popularny i raczej nie wybieramy go do naszych wymarzonych domków jednorodzinnych, ale jako pokrycie przydrożnych restauracji, czy innych podobnych obiektów w miejscowościach turystycznych. Wybierając pokrycie, bierzmy pod uwagę naszą estetykę, zasoby finansowe, jakimi dysponujemy oraz oczywiście wskazania konstruktora.

Materiał partnera