Czym się kierować przy wyborze okien dachowych?

Okna dachowe spełniają wiele pożytecznych funkcji. W związku z tym dokonując wyboru odpowiednich okien połaciowych musimy zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów. Warto je znać, ponieważ na rynku jest dostępnych bardzo wiele różnorodnych okien dachowych pochodzących od różnych producentów i wybór tego właściwego, zwłaszcza dla laika, może się okazać niezwykle trudny.

Współczynnik przenikania ciepła

Z racji na specyfikę okien dachowych, które są najbardziej narażone na panujące na zewnątrz warunki atmosferyczne, silne opady czy podmuchy wiatru, musza one spełniać kilka obiektywnych parametrów.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z firmy Window Design z Łodzi, która zajmuje się sprzedażą i montażem okien, drzwi oraz bram garażowych: Najważniejszym parametrem dla okien dachowych jest tzw. współczynnik przenikania ciepła. Pokazuje on jak bardzo okna będą chroniły przed uciekaniem z wewnątrz ciepłego powietrza zimą, a jednocześnie jak łatwo będzie się do środka pomieszczeń przedostawało ciepłe powietrze latem. Współczynnik ten dla okien jest opisywany skrótem UW i nie powinien być mniejszy niż 1,5. Z kolei współczynnik dla szyb (określany skrótem UG) nie powinien przekraczać 1,2. Wybór dobrych okien, z resztą nie tylko tych dachowych, jest niezwykle istotny. Pamiętajmy bowiem, że to właśnie przez okna ucieka zawsze najwięcej ciepła.

Wodoodporność, wytrzymałość na wiatr i akustyka

Kolejnym bardzo ważnym wskaźnikiem, na jaki musimy zwrócić uwagę jest parametr wodoszczelności, który opisywany jest poprzez wskazanie wysokości ciśnienia z jakim woda może napierać na okno. Zaleca się, aby wybierać okna, które wytrzymają ciśnienie wody wysokości 1100 Paskali. W najlepszych modelach parametry te jednak wynoszą od 1200 do 1250 Paskali.

Bardzo ważne przy wyborze okien dachowych są także takie parametry jak klasa przepuszczalności powietrza (wybierajmy okna o klasie przepuszczalności 3 lub 4), wytrzymałość na obciążenie wiatrem (tu też optymalnym wyborem będą okna o klasie 3 lub 4) oraz współczynnik oporu akustycznego (w oknach powinien on wynosić co najmniej 30-32 decybele).

Kształt okien

Jeżeli wiemy już na jakie współczynniki musimy zwracać uwagę wybierając okna dachowe teraz możemy już się zainteresować wyborem ich odpowiedniego kształtu. Generalnie wybór odpowiedniego okna będzie przede wszystkim związany z charakterem pomieszczenia, które będą miały oświetlać. Zazwyczaj strychy pełnią rolę sypialni lub pokojów rozrywki. Najlepiej sprawdzą się duże okna prostokątne, które będą dawały dużo światła, a przy okazji będą łatwe w utrzymaniu czystości.

Dokonując jednak ostatecznego wyboru okien dachowych, warto jest się zwrócić o pomoc do specjalistów, którzy dokładnie będą wiedzieli na co można sobie pozwolić w danych warunkach i z jakich okien będziemy mieli najwięcej pożytku.

Materiał partnera