Czym są posadzki epoksydowe?

Posadzki epoksydowe w pierwszej kolejności kojarzone są najczęściej z obiektami magazynowymi i halami produkcyjnymi. Obszar ich zastosowania jest jednak znacznie szerszy: przemysł spożywczy, centra logistyczne, garaże i wielopoziomowe parkingi, obiekty użyteczności publicznej, ciągi komunikacyjne, zbiorniki na wodę i nieczystości czy balkony i tarasy. Klienci chętnie wybierają posadzki epoksydowe ze względu na właściwości systemów, które oferują najlepsi producenci – mają znakomitą odporność na uszkodzenia mechaniczne i ścieranie , dlatego doskonale sprawdzają się na nawierzchniach obciążonych ruchem pieszymi także kołowym. Ponadto nie podlegają działaniu mediów o charakterze kwaśnym lub zasadowym, atmosfery przemysłowej i morskiej, stąd możliwość zastosowania ich na przykład w warsztatach mechanicznych czy budowlach hydrotechnicznych. Wykonawcy chętnie polecają to rozwiązanie swoim klientom, ponieważ produkty epoksydowe można aplikować nawet na trudne podłoża, na przykład silnie wilgotny beton (po uprzednim zagruntowaniu). Oszczędza się w ten sposób czas potrzebny na osuszenie podłoża. Produkty epoksydowe możemy aplikować nie tylko na beton, ale także okładziny ceramiczne, lastrico czy kamień. Co jeszcze warto wiedzieć o posadzkach epoksydowych i jak je zabezpieczać?

Charakterystyka posadzek epoksydowych

Kiedy zależy nam na obrazowym przedstawieniu danego rozwiązania, najlepiej posłużyć się konkretnym przykładem – my poprosiliśmy o pomoc ekspertów firmy Izohan, która ma w swojej ofercie bardzo ciekawe systemy posadzek epoksydowych. System bezspoinowych posadzek przemysłowych to uniwersalne rozwiązanie, które znajduje zastosowanie na powierzchniach narażonych chemicznie i mechanicznie w budownictwie ogólnym, przemysłowym i hydrotechnicznym, jak również na ciągach pieszych i jezdnych. To system szczególnie polecany na posadzki wielostanowiskowych garaży podziemnych. Do wykonania podłoża epoksydowego niezbędne są cztery produkty marki Izohan: grunt epoksydowy, membrana epoksydowa z piaskiem kwarcowym, epoksydowy uszczelniacz i sznur dylatacyjny. Jeśli dla klienta bardzo ważna jest estetyka wykończenia, warto zdecydować się na system dekoracyjnego zabezpieczania powierzchni. System ten można wykorzystywać na powierzchniach poziomych i pionowych, wewnątrz pomieszczeń i na zewnątrz, na przykład na balkonach. Przy trudnych powierzchniach betonowych, z widocznymi spękaniami i zarysowaniami, warto uprzednio skorzystać z systemu naprawy rys i spękań.

Zabezpieczanie posadzek epoksydowych

Jeśli zależy nam na dodatkowym zabezpieczeniu posadzek epoksydowych, na przykład przemysłowych czy garażowych, możemy zastosować lakier epoksydowy. Izohan Epoxy P-406 to lakier epoksydowy, który może być stosowany także na powierzchnie pionowe jako impregnat. Systemy epoksydowe same w sobie stanowią zabezpieczenie posadzek, w związku z czym nie wymagają zastosowania żadnych dodatkowych środków czy specjalnej pielęgnacji – to dodatkowy argument, który przekonuje klientów, by wybrać właśnie takie rozwiązanie.

Materiał partnera