Na czym polega profesjonalne pranie wykładzin

Jeżeli codziennie odpowiednio dbamy o nasz dywan lub wykładzinę dywanową, teoretycznie nie wymaga ona częstego prania. Producenci wykładzin zalecają, by były one odkurzane raz dziennie, traktowane specjalistycznymi środkami, które usuwają zabrudzenia i wilgoć – na przykład znanych z reklam proszkowych kuleczek, które rozsypujemy na dywanie, a następnie odkurzamy. Czy aby na pewno to wystarczy? Przygotowaliśmy artykuł na ten temat, który przekona czytelników, że pranie dywanu jest jednak bardzo istotne.

Odkurzanie mechaniczne

Pierwszym krokiem przed przystąpieniem do prania wykładziny lub dywanu jest mechaniczne usunięcie zabrudzeń w formie stałej, na przykład piasku, ziemi, resztek jedzenia, czy sierści naszych pupili. Jeżeli mamy do czynienia z dywanem o długim włosiu, na wstępie warto go wytrzepać. Choć ta metoda zanika (kiedy rozejrzymy się po okolicy, odkryjemy, że trzepak do dywanów to już właściwie rzecz zabytkowa), jest bardzo skuteczna i praktyczna. W dywanie z długim włosiem drobinki osadzają się głębiej, trudniej jest im się wydostać i nawet odkurzacz o dużej mocy nie jest w stanie temu zadaniu podołać – sierść, czy drobinki jedzenia, po prostu blokują się między włosami dywanu. Trzepanie dywanu znacznie łatwiej je usuwa.

Odplamianie i spryskiwanie

Jeżeli na naszym dywanie pojawią się plamy, które w przyszłości mogą być trudne do usunięcia, najlepiej doraźnie od razu pozbyć się ich za pomocą odpowiedniego środka. Niektóre plamy znajdujemy jednak dopiero po czasie – kawałek plasteliny, który dziecko wgniotło w dywan pod łóżkiem, czy napój typu cola strącony z brzegu kanapy między w miejsce, do którego nie sięga ani nasz wzrok, ani odkurzacz. Tego typu plam nie usuniemy zwykłym płynem do prania dywanów – mówi nam przedstawiciel firmy ABC-Service z Wrocławia. Najpierw zabrudzenia trzeba potraktować odplamiaczem o odpowiednim pH, a następnie odczekać czas sugerowany przez producenta. Po tym czasie wykładzina spryskiwana jest tzw. pre-spray’em, który rozpuszcza brud z całej powierzchni dywanu.

Wtarcie środka w dywan i odessanie brudu

Zgodnie z zaleceniami producenta, po upływie wyznaczonej ilości czasu środek chemiczny powinien zostać wtarty w dywan. Dzięki temu zabiegowi środek dociera głębiej, a efekt końcowy prania będzie bardziej zadowalający. Następnie detergent wraz z brudem odsysany jest za pomocą specjalistycznego odkurzacza o odpowiedniej mocy (standardowym, domowym odkurzaczem, nie osiągniemy takich efektów). Jeżeli jest taka konieczność, środek chemiczny zastosowany do prania jest następnie wypłukiwany samą wodą, by usunąć go całkowicie. Niektóre detergenty pozostawiają nieco lepką powłokę, dlatego konieczny jest ten dodatkowy zabieg. Punktem końcowym prania dywanu jest suszenie – i możemy cieszyć się na nowo czystym, odświeżonym wnętrzem.

Materiał partnera