Czym kierować się przy wyborze lamp?

Dobrej jakości oświetlenie sprzyja relaksowi i pomaga budować atmosferę skupienia. Ma znaczący wpływ na nasze samopoczucie, tworząc odpowiedni nastrój. Wszystko to sprawia, że przy jego wyborze należy kierować się czymś więcej, niż tylko aspektem wizualnym. Należy dopasować zarówno rozmiary lamp, ich rodzaj, jak i kolorystykę.

W pomieszczeniach o niewielkim metrażu bardzo ważne jest uzyskanie efektu światła rozproszonego. Dlatego lampy w małych salonach, kuchniach, sypialniach lub łazienkach powinny posiadać transparentne klosze, rzucające dużą ilość jasnego światła. Jeżeli zależy nam na stworzeniu wrażenia intymności i specyficznego, przytulnego klimatu, dobrym rozwiązaniem będą niewielkie lampki z kloszem nieprzepuszczającym światła, którego snop oświetla jedynie niewielką przestrzeń – nad lub pod oprawą. Taka opcja nadaje się przede wszystkim tam, gdzie mały rozmiar pomieszczenia nie stanowi problemu. W dużych mieszkaniach lampy będą pełnić nieco inną funkcję niż w tych niewielkich. Przy dużym metrażu mamy swobodę w ich doborze, za to przy małym musimy kierować się również aspektem praktycznym.

Ogromny klosz lub żyrandol może przytłoczyć niewielki salon, dlatego zdecydowanie lepiej postawić na minimalistyczne, nowoczesne formy. W każdym wnętrzu konieczne jest zastosowanie oświetlenia głównego (górnego, sufitowego), jak i dodatkowego. W tych niewielkich najlepszym rozwiązaniem będą eleganckie kinkiety, które umożliwią wygodne czytanie książki czy pracę w wybranej przez nas strefie, np. obok kanapy lub nad łóżkiem. Za to nieco większa przestrzeń pozwala dodatkowo na umieszczenie stylowej lampy podłogowej. W przypadku kuchni oświetlenie musi znaleźć się również nad blatem roboczym, najlepiej w postaci reflektorów lub halogenów.

Oszczędność i jakość oprawy

Pamiętajmy, że współczesne lampy są nie tylko niezbędnym elementem wyposażenia, ale również stylowym dodatkiem, będącym zwieńczeniem i ozdobą każdego pokoju. Funkcjonalność, oryginalny wygląd, oraz oszczędność to główne kategorie, którymi należy kierować się, wybierając oświetlenie – sklep online będzie w tym wypadku strzałem w dziesiątkę. Szukając właściwej firmy, dostarczającej wysokiej jakości oprawy, warto zwrócić uwagę na dostępność lamp LED-owych. Chociaż bywają droższe, niż te tradycyjne, to w sieci często znajdziemy je w zdecydowanie korzystniejszej cenie, niż w przypadku sklepów stacjonarnych.

Lampa LED-owa zapewnia mniejsze zużycie energii, rzadziej się ją wymienia, jest więc zdecydowanie bardziej ekonomiczna i ekologiczna niż tradycyjne modele. Wybierając żarówki, zwróćmy również uwagę na natężenie barwowe światła. Żarówka o wartości poniżej 3300 K dają barwę ciepłą (która występuje w przypadku LED-ów), idealną do salonu, sypialni, czy do każdego innego miejsca, w którym chcemy poczuć się zrelaksowani i odprężeni; te o wartości 5300 K rzucają światło neutralne; za to powyżej 5300 K – zimne. Chłodniejsze barwy motywują do pracy i działania, dlatego będą pasować przede wszystkim do pomieszczeń biurowych.


Materiał partnera