Czym jest i co obejmuje stan surowy zamknięty?

Realizacja marzeń o własnym domu powstaje w kilku etapach, które obejmują zakres prac budowlanych na pewnych poziomach zaawansowania. Ważne jest, aby każda część prac została zakończona i zatwierdzona zarówno przez kierownika budowy jak i przez właściciela przedsięwzięcia. Weryfikacja gwarantuje dobrą jakość wykonania określonych robót.

Etapy prac budowlanych

Budowę domu rozpoczyna etap przygotowawczy, w którym powstaje projekt i następuje dopełnianie formalności związanych z rozpoczęciem budowy. Kończy go sporządzenie dokumentacji i dopełnienie formalności dotyczących zakończenia budowy. Faktyczne prace rozpoczyna stan zerowy, czyli ogół prac związanych z przygotowaniem terenu i pracami ziemnymi. Do ich wykonania niezbędne są odpowiednie maszyny budowlane. Najważniejsza jest koparko-ładowarka. Jej wynajem oferuje m.in. wypożyczalnia Boels. Po przygotowaniu działki, można rozpocząć wylewanie fundamentów, termo- i hydroizolację murów oraz doprowadzenie robót do poziomu posadzki na parterze.

Etap ten (zakończony i pozytywnie zaopiniowany przez odpowiednie osoby) jest jednocześnie wstępem do kolejnego, mającego na celu doprowadzenie obiektu do stanu surowego otwartego. Do prac niezbędny jest specjalistyczny sprzęt i maszyny budowlane. Rusztowania, podnośnik koszowy (jeśli chcesz zobaczyć oferty wynajmu podnośników w swojej okolicy wpisz w wyszukiwarkę podnośnik koszowy wynajem) oraz liczne narzędzia pozwalają ekipie przystąpić do wykonywania kolejnych czynności.

Obejmuje on m.in.:

  • zbudowanie ścian zewnętrznych i wewnętrznych całego obiektu,
  • wybudowanie kominów grzewczych i wentylacyjnych,
  • wykończenie stropów na wszystkich kondygnacjach budynku,
  • zaizolowanie dachu,
  • pokrycie dachu oraz orynnowanie.

Jego zakończenie rozpoczyna następny rozdział budowy domu, którego zakończenie jest równoznaczne ze wstępnym ukończeniem najważniejszych prac budowlanych. Chodzi tutaj o doprowadzenie inwestycji do stanu surowego zamkniętego.

Stan surowy zamknięty

Stan surowy otwarty to określenie dla ukończonego obiektu, który jest pozbawiony drzwi i okien. Kolejnym etapem jest zamknięcie budowli drzwiami i oknami oraz dokładne zabezpieczenie dachu. Ma to znaczenie w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych – szczególnie opadów deszczu i silnego wiatru. Takie zabezpieczenie gotowego budynku jest określane jako stan surowy zamknięty.

Jednak pomimo, że budynek w takiej formie nie nadaje się jeszcze do zamieszkania, ten etap można już nazwać końcówką budowy domu. Mając dach nad głową można bowiem w jego wnętrzu zaplanować i wykonać poprawki projektowe, dodać nowe rozwiązania nienaruszające konstrukcji budowli czy zmienić koncepcję dotyczącą ścian działowych.

para wykańcza dom

Doprowadzenie budowanego obiektu do stanu surowego zamkniętego najczęściej wiąże się z nadchodzącą zimą. Dzięki oknom i drzwiom oraz solidnemu dachowi wnętrze domu pozostanie zabezpieczone przed opadami atmosferycznymi, wiatrem oraz niepożądanymi wizytami zwierząt czy obcych ludzi.

Stan surowy zamknięty jest wstępem do rozpoczęcia prac wykończeniowych. Chodzi tutaj o wykonanie izolacji podłóg i ścian wewnętrznych, rozprowadzenia instalacji wodno-kanalizacyjnej, tynkowanie sufitów, ścian, otworów okiennych i drzwiowych, budowanie ścian działowych. Ten etap jest długotrwały i pracochłonny, dlatego może trwać wiele miesięcy.

Koszty obejmujące doprowadzenie budowy do stanu surowego zamkniętego

Koszt tego etapu budowy to nawet 45% ogółu wydatków na jego realizację. Oznacza to, że pomimo postawienia i zabezpieczenia budynku, na możliwość zamieszkania w jego wnętrzu trzeba będzie nie tylko poczekać, ale również ponieść wydatki sięgające podobnych kwot.

Z tego powodu, większość inwestorów z ograniczonymi funduszami, prace wykończeniowe prowadzi nieraz przez długi czas. Stopniowo adoptują oni wszystkie pomieszczenia i przystosowują je do wygody domowników.

Materiał partnera