Czym charakteryzują się krzesła welurowe?

Nawet tak prosty i codzienny mebel jak krzesło może stać się elegancki, gdy zyska odpowiednie obicie. Wyjątkowo szykowne są tapicerki welurowe, które dodają meblom szlachetności i kojarzą się z przepychem dworu króla Francji Ludwika XVI. Styl ludwikowski do dziś zaskakująco dobrze prezentuje się nawet w nowoczesnych wnętrzach. Przykładem mogą być krzesła welurowe.

Welur – szlachetna tkanina tapicerska

Welur to nie jeden konkretny materiał, a grupa tkanin, która wyróżnia się wysoką gramaturą, miękkością i puszystością. Welur zalicza się do pluszów. Naturalne welury powstają z przędzy runowej. W procesie tkania uwydatnia się wyjątkowe nierównomierne cieniowanie – materiał zdaje się delikatnie opalizować czy też mienić, jest jednocześnie matowy i satynowy.

Doskonały wygląd to oczywiście zaleta, ale z puntu widzenia rzemiosła meblarskiego ważna jest też wytrzymałość tkaniny – mówi specjalista z firmy Scarlett Meble. – Welur jest bardzo wytrzymały, odporny na rozdarcia i wycieranie. Dopiero po latach welurowe obicia noszą ślady wysiedzenia.

Dodatkowym atutem tego typu tkanin są piękne głębokie kolory, które zawsze wyglądają elegancko. Najczęściej obicia welurowe są jednobarwne, choć zdarzają się takie z motywami kwiatowymi.

Charakterystyka krzeseł welurowych

Krzesła welurowe to grupa mebli, która stylistyką nawiązuje do stylu ludwikowskiego. Czym charakteryzują się te meble i gdzie dobrze się zaprezentują?

Najważniejszą cechą welurowych krzeseł, która odróżnia je od innych, jest, oczywiście, obicie z tego materiału. Pokrywa ono wszystkie miękkie elementy krzesła – siedzisko, oparcie i podłokietniki, o ile takowe są w danym modelu. Na ogół tapicerka oparcia jest pikowana. Kolor tkaniny jest jednolity i wyrazisty. Barwy mogą być zarówno stonowane (błękit, granat, szarość), jak i jaskrawe (żółć, ostra czerwień, seledyn).

Krzesła welurowe mają dużo miękkich elementów i niemal proszą o to, aby na nich usiąść. Jedyne części pozbawione wypełnienia to nogi, które wykonane są z solidnego drewna (np. bukowego i dębowego). To kolejny ukłon w stronę francuskich korzeni tego rodzaju mebli. Drewniane smukłe nogi nadają konstrukcji lekkości i stanowią przeciwwagę dla optycznie ciężkiej górnej części.

W zależności od projektu krzesła welurowe mogą być używane zarówno w domu, jak i w lokalu. Welurowe krzesła barowe to stylowy element wnętrza klubu lub restauracji z aspiracjami. Wprowadza do wnętrza atmosferę luksusu i komfortu – czy nie tego oczekują goście?

Materiał partnera