mieszkanie z balkonem

Czy warto kupić mieszkanie z balkonem?

Większość z nas marzy o własnym gniazdku. Czy będzie to dom z ogródkiem, czy mieszkanie w bloku – nie jest ważne. Liczy się własna, intymna przestrzeń, która daje nam poczucie bezpieczeństwa i pozwala szczęśliwie spędzać czas. Jeśli wybieramy drugą opcję, postarajmy się, aby było to mieszkanie z balkonem. To bardzo ważna przestrzeń, pozwalająca na kontakt z naturą mimo życia na betonowym osiedlu.

Zalety posiadania balkonu

Nie tylko możliwość obcowania z przyrodą jest zaletą posiadania balkonu – komentuje nasz rozmówca z firmy Kasiński Investment Sp. z o.o.

Balkon jest bowiem swoistym przedłużeniem naszego mieszkania, najczęściej salonu. Kiedy tylko pogoda sprzyja, można jeść na nim śniadania, odpoczywać po obiedzie czy cieszyć się romantycznym, wieczornym nastrojem na leżakach albo wygodnych, wiklinowych fotelach, kiedy dzieci są już w łóżkach. Niektórzy urządzają na balkonie składziki na rowery, niepotrzebne meble i inne tego typu rzeczy, jednak nie jest to najlepszy pomysł. Balkon ma być miejscem wypoczynku. Oczywiście można na nim wysuszyć pranie, aby przyjemnie pachniało wiatrem, ale na pewno nie jest odpowiednim miejscem na swego rodzaju „graciarnię”. Rower lepiej jest schować do piwnicy, skąd też łatwiej będzie go wyjąć, kiedy będziemy chcieli wybrać się na przejażdżkę.

Balkon czy loggia?

Nie każdy wie, że jest kilka rodzajów obiektów balkonowych. Czym się charakteryzują? Typowy balkon jest niezadaszoną płytą, którą umieszczono na wysokości stropu budynku. Mocuje się go na belkach bądź na konstrukcji żelbetonowej. Loggia z kolei jest zadaszona i z co najmniej dwóch stron ma ściany. Może być przestrzenią otwartą bądź zamkniętą, kiedy od świata zewnętrznego oddziela ją szkło. Jest idealnym miejscem do urządzenia zimowego ogrodu.

Na co zwracać uwagę podczas wyboru mieszkania z balkonem?

Kiedy kupujemy mieszkanie z balkonem, powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na jego lokalizację. Jeśli lubimy słońce, najlepsze będzie południe bądź zachód. Kiedy jednak nie przepadamy za zbyt dużym nasłonecznieniem, zdecydujmy się na wschód – tutaj słońce świeci tylko popołudniami, więc bez problemu poczytamy książkę po powrocie do pracy. Balkon zachodni zaś pozwala podziwiać zachody słońca, o ile nic nie ogranicza naszego widoku. Ponadto balkon nie powinien być usytuowany przy ruchliwej, głośnej ulicy. Musi by też odpowiednio duży, aby zmieścić stolik i krzesełka oraz urządzić przyjemną, funkcjonalną przestrzeń.

Materiał partnera