gąbki do zmywania

Czy istnieje chemia ekologiczna?

Słowo chemia często używane jest jako skrót myślowy i w języku potocznym oznacza wszystko, czego używamy w domu do sprzątania, zmywania i zachowania higieny. Idę kupić warzywa, pieczywo, mięso i chemię – mówimy. Nietrudno się domyślić w jaki sposób ten skrót powstał. Przyzwyczailiśmy się, że im silniejsze i skoncentrowane środki chemiczne tym skuteczniejsze i łatwiejsze jest sprzątanie. Chemia ekologiczna to tylko pozornie paradoks. Są środki, których skład oparty jest na związkach wyłącznie pochodzenia naturalnego.

Trudno uwierzyć, że działają nie gorzej od środków czystości, które mają w składzie szkodliwe detergenty, substancje ropopochodne i wiele innych. Chemiczne środki czystości rzeczywiście działają szybko i efektownie, jednak ich regularne stosowanie z pewnością jest szkodliwe dla zdrowia. Oprócz negatywnego, długotrwałego oddziaływania na organizm powodują też nieprzyjemne reakcje w postaci uczuleń i podrażnień skóry i dróg oddechowych, a ich niemiły, “chemiczny” zapach długo pozostaje w mieszkaniu.

Jak kupować naturalne środki czystości?

Nie wystarczy sama nazwa. Wiele firm używa słów naturalny czy ekologiczny wyłącznie w celach reklamowych. Swonco.pl to producent, dla którego chemia ekologiczna jest absolutnym priorytetem. W swoich badaniach dąży do uzyskania 100-procentowej zawartości naturalnych składników w swoich produktach. W sklepie internetowym Swonco można zamówić dosłownie wszystko, co jest potrzebne do utrzymania czystości w mieszkaniu. Firmą zarządza jej założyciel, Krzysztof Lewicki, od ponad 20 lat związany z chemią. Jego ambicją zawodową stało się wyprodukowanie naturalnych środków czystości w jak najmniej szkodzących środowisku opakowaniach. Wszystkie receptury swonco.pl są autorskie. Firma informuje o składnikach swoich produktów, ale nie podaje szczegółowego składu obawiając się nieuczciwej konkurencji.

Czy chemia ekologiczna jest skuteczna?

Daje sobie radę dosłownie wszędzie. Nawet środki kojarzące się z silnie działającymi odczynnikami chemicznymi takie jak płyn do czyszczenia piekarnika czy odkamieniacze nie muszą zawierać szkodliwych związków. W swonco.pl można zapatrzyć się w cały komplet środków czystości a więc płyny do zmywania naczyń i zmywarek, płyny do czyszczenia wszelkich powierzchni, środki do prania i płukania tkanin, a także najczęściej używane kosmetyki – mydło, żele pod prysznic i szampony. Wszystkie te produkty nie tylko doskonale sprawdzają się przy sprzątaniu, ale nie powodują reakcji alergicznych, a w domu pozostawiają świeże i trwałe zapachów ziół i owoców.