Od czego zależy cena rekuperatora

Dobrej klasy rekuperator do domu jednorodzinnego to wydatek około kilku tysięcy złotych, te o najlepszych parametrach mogą jednak kosztować nawet i kilkanaście tysięcy. Wyjaśniamy, od czego zależy cena rekuperatora.

Czym jest rekuperacja?

Rekuperacja to rodzaj wentylacji mechanicznej odzyskującej energię z powietrza już raz ogrzanego, które uciekłoby w przypadku posiadania w domu wentylacji grawitacyjnej. Ponadto, wymienia też zużyte powietrze na świeże, poprawiając jego jakość i zmniejszając ilość dwutlenku węgla, kurzu i innych zanieczyszczeń w powietrzu.

Instalując rekuperator, nie tylko odczujemy wyższy komfort w pomieszczeniach wskutek stałego napływu świeżego powietrza, ale także znacznie zredukujemy koszty ogrzewania budynku. Dzięki niemu, koszty ogrzewania są niższe o nawet 2 tysiące złotych rocznie, w porównaniu z działaniem tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej.

Co wpływa na cenę rekuperatora?

Ceny rekuperatorów mogą sięgać od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Na cenę wpływa nie tylko marka urządzenia, ale przede wszystkim jego parametry. Do szczególnie istotnych zaliczamy: moc, wydajność i sprawność. Przy szacowaniu ceny systemu rekuperacji, liczy się także materiał wykonania przewodów wentylacyjnych, rodzaj filtrów zastosowanych w rekuperatorze oraz dodatkowych poprawiających wydajność rekuperacji, takich jak np. gruntowy wymiennik ciepła.

Moc rekuperatora

Moc rekuperatora to parametr szczególnie istotny dla działania całego systemu. Musi być odpowiednio dobrana do kubatury i rodzaju wentylowanych pomieszczeń. Jeśli zamontujemy urządzenia o zbyt niskiej mocy, nie zapewni ono odpowiedniej wymiany powietrza i odzysku ciepła, a powietrze z rekuperatora nie dotrze do wszystkich pomieszczeń.

Filtry

Filtry to urządzenia, które oczyszczają powietrze nawiewane, usuwając z nich część zanieczyszczeń. Jeżeli zależy nam na jak najlepszej „jakości” powietrza, powinniśmy wybrać droższe filtry, takie, które posiadają podwyższoną klasę filtracji F7 – usuwającą z nawiewanego powietrza zanieczyszczenia smogowe. Możemy także zamontować jonizator, który usuwa wirusy i bakterie i wyposaża powietrze w zdrowe jony ujemne.

Sprawność i wydajność rekuperatora

Są to współczynniki informujące kolejno o tym, jaki procent ciepła z powietrza wywiewanego zostaje przekazany w wymienniku ciepła do powietrza nawiewanego (sprawność) oraz ilość powietrza, którą przetłacza rekuperator. Im wyższa sprawność, tym więcej energii odzyskuje system rekuperacji.

Wymiennik ciepła

Bardzo istotnym elementem wpływającym na cenę rekuperatora jest jakość wymiennika ciepła. To najważniejszy element urządzenia, ponieważ pozwala na przekazywanie energii z powietrza wywiewanego do powietrza nawiewanego lub odwrotnie. To od niego w dużym stopniu zależy sprawność temperaturowa rekuperatora. Wymienniki mogą różnić się od siebie nie tylko sprawnością, ale także sposobem działania. Przykładem takiej różnicy jest wymiennik entalpiczny ze specjalną membraną polimerową. Wymiennik ten odzyskuje nie tylko ciepło, ale także wilgoć, pozwalając na przekazywanie wilgoci z powietrza wyciąganego z pomieszczeń, do powietrza nawiewanego, bez mieszania się powietrza.

Jeśli jesteś zainteresowany inwestycją w rekuperację, więcej informacji o rekuperatorach powietrza znajdziesz na stronie firmy MIR ENERGIA

Materiał partnera