Czego możemy się spodziewać po mieszkaniu w stanie developerskim

Termin mieszkanie w stanie developerskim nie ma jednej potwierdzonej prawnie definicji, która by tłumaczyła czego dokładnie możemy się po nim spodziewać. Oferty developerów mogą się między sobą nieznacznie, ale jednak różnić. Jedynym wspólnym elementem każdej oferty jest jednak to, że mieszkanie to, zanim się do niego wprowadzimy wymaga jeszcze przeprowadzenia niezbędnych prac wykończeniowych.

Podstawowe elementy stanu developerskiego

Według najprostszej definicji stan developerski oznacza mieszkanie lub dom, które są całkowicie wykończone z zewnątrz oraz częściowo wykończone wewnątrz. Co to oznacza dla klienta? „Mieszkanie w stanie developerskim” często zastępowane jest także terminem „mieszkanie w stanie surowym”, które doskonale opisuje to co znajduje się w jego wnętrzu. Klient kupując nowe mieszkanie otrzymuje więc mieszkanie w wykończonym bloku, w którym znajdują się przygotowane do malowania lub raz pomalowane na biało ściany, wykonana wylewka na podłogach, parapety, kaloryfery, zamontowane okna i drzwi zewnętrzne (często antywłamaniowe), a także rozprowadzone wszystkie instalacje elektryczne i sanitarne.

Wielu developerów przed oddaniem mieszkania umożliwia swoim klientom ingerowanie w jego ostateczny kształt. Oznacza to, że istnieje możliwość dokonywania zmian na pierwotnym projekcie mieszkania. Klient ma więc możliwość zmiany kształtu lub usunięcia nie pasujących mu ścianek działowych czy zmiany przebiegu instalacji elektrycznych.

Dlaczego developerzy oferują mieszkania w stanie surowym?

Jak tłumaczy nasz rozmówca z firmy developerskiej Asa Development w Krakowie: Standard developerski umożliwia developerom ograniczenie kosztów inwestycji, a co za tym idzie zaoferowanie klientowi wymarzonego mieszkania w niższej cenie. Wielu klientów z resztą bardzo ceni sobie możliwość samodzielnego wykonania wszystkich prac wykończeniowych, ponieważ dzięki temu mają możliwość większej ingerencji w to jak będzie ono wyglądało oraz jakie materiały zostaną zastosowane.

Co musimy sprawdzić przed kupnem mieszkania

Mieszkanie w stanie developerskim jest na tyle nieprecyzyjnym terminem, że zanim zdecydujemy się na podpisanie umowy kupna z developerem powinniśmy sprawdzić jakie mieszkanie tak naprawdę kupujemy, a dokładnie w jakim standardzie są wszystkie elementy wykończenia. Podstawowymi elementami na jaki powinniśmy zwrócić uwagę to rodzaj okien i drzwi zewnętrznych, a dokładniej to czy np. okna posiadają ramy antywyważeniowe oraz szyby antywłamaniowe oraz to jakiej klasy drzwi zewnętrzne zastosowano. Warto także zwrócić uwagę czy developer zapewnia doprowadzenie całej instalacji wodno-kanalizacyjnej, czy jedynie dostęp do pionów, czy w mieszkaniu znajduje się wylewka betonowa czy cementowa, czy na ścianach znajduje się tynk czy gładź gipsowa, słowem wszystko co może mieć wpływ na szybkość wykonywanych przez nas prac wykończeniowych.

Materiał partnera