Charakterystyka rolet zewnętrznych

Rolety zewnętrzne pozwalają nie tylko zabezpieczyć okna przed włamaniem, ale obniżają także poziom hałasu dochodzącego z zewnątrz, zmniejszają straty ciepła i chronią nas przed spojrzeniami wścibskich sąsiadów. Montuje się je przeważnie w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych (na pierwszych dwóch kondygnacjach oraz ostatnim piętrze), w domach jednorodzinnych i w budynkach przemysłowych.

Dawniej rolety zewnętrzne kojarzyły się przede wszystkim ze sklepami i budynkami przemysłowymi. Dziś, dzięki nowoczesnemu designowi i ciekawej kolorystyce, są coraz chętniej stosowane także w budownictwie mieszkalnym. Ich głównym zadaniem jest chronić przed sforsowaniem okna i robią to bardzo skutecznie. Szczególnie jeśli zamontujemy rolety wyposażone w wieszaki blokujące i podłączymy je do czujników alarmowych.

Nie tylko bezpieczeństwo

Oprócz włamywaczy, rolety zewnętrzne zabezpieczają wnętrze również przed słońcem, wiatrem, deszczem, a nawet śniegiem czy gradem. Latem dają przyjemny cień i zapobiegają nagrzaniu pomieszczeń, a zimą chronią przed wyziębieniem spowodowanym wiatrem i mrozem. Przyjmuje się, że dobrze zamontowane rolety zewnętrze poprawiają izolację termiczną o około 25%.

Rolety zewnętrzne to również sposób na uniknięcie spojrzeń ciekawskich sąsiadów i gapiów z ulicy. Po ich zaciągnięciu, poczujemy się swobodnie i nic nie zakłóci naszej prywatności, dodatkowo odizolujemy się także od hałasu z zewnątrz, co dla mieszkańców dużych miast ma niebagatelne znaczenie.

Jak steruje się roletami?

Wszystko zależy od modelu rolet, jaki posiadamy. Do wyboru mamy rolety sterowane elektrycznie albo ręcznie. Oczywiście wygodniejsze są rolety automatyczne. Dodatkowym udogodnieniem jest możliwość podłączenia ich do sterowników czasowych, dzięki czemu będą się ponosić i opuszczać bez konieczności jakiejkolwiek ingerencji z naszej strony. Rolety elektryczne są też korzystniejsze przy zabezpieczeniach antywłamaniowych, ponieważ automatyczny mechanizm otwierający trudniej jest podważyć, niż mechanizm ręczny.

Oprócz mechanizmu otwierania, poszczególne modele różni także sposób montażu. Wyróżniamy tu cztery główne rodzaje rolet – elewacyjne, nadprożowe, naokienne i podtynkowe.

Podział rolet ze względu na montaż

Najprostsze w montażu są rolety elewacyjne. Umieszcza się je po prostu na ścianie nad oknem lub w ościeżu. Możemy to zrobić już w istniejącym budynku, w dowolnym momencie.

Inaczej sprawa wygląda w przypadku rolet nadprożowych. Tutaj montaż musi być zaplanowany już na etapie konstrukcyjnym. Odbywa się w dwóch etapach – na etapie wznoszenia ścian osadza się skrzynki, a później (w dowolnym momencie po wstawieniu okien) montuje się pancerze i prowadnice.

Jak dodaje pracownik Firmy Maat – Wcześniejszego zaplanowania wymaga też montaż rolet podtynkowych i naokiennych. Stosowne prace należy uwzględnić już w projekcie domu. W przypadku rolet podtynkowych, montuje się skrzynkę z urządzeniem już przed ociepleniem i otynkowaniem budynku. Rolety naokienne wymagają natomiast podwyższenia otworów okiennych o wysokość skrzynki. Montuje się je następnie razem z oknami.

Pamiętajmy, że jeśli zależy nam przede wszystkim na zabezpieczeniu przed włamaniem, powinniśmy instalować rolety zewnętrzne z wieszakami. Można je dodać do każdej rolety wyposażonej w napęd elektryczny. Wieszaki nie tylko utrudniają sforsowanie rolety, ale także powodują hałas przy próbie wtargnięcia, co zwiększa szansę na zaalarmowanie sąsiadów.  Dobrym rozwiązaniem jest też integracja rolet z systemem alarmowym, który zamknie je natychmiast po uruchomieniu się alarmu.

Materiał partnera