mata wejściowa

Charakterystyka mat wejściowych

Maty wejściowe przypominają nieco spotykane w niemal każdym domu wycieraczki. Są jednak dużo bardziej wydajne i zwykle większe, służąc przede wszystkim jako zabezpieczenie przed nieporządkiem w dużych obiektach. Maty wejściowe spotkamy zatem przed sklepami, instytucjami, fabrykami, hotelami czy biurami. Ich możliwości względem wchłaniania wilgoci i brudu trudno przecenić – potrafią zatrzymać znaczącą większość zanieczyszczeń, oszczędzając pracy sprzątaczom.

Maty wejściowe – wizerunek i praktyczność

Choć wydaje się, że maty wejściowe czy wycieraczki nie są najważniejszym elementem otoczenia budynku, tak naprawdę stanowią jedną z jego najważniejszych wizytówek. Mata wejściowa to pierwsze, co z bliska zobaczy odwiedzający – dobrze zatem, aby została ona dobrana tak, by roztaczać dobre wrażenie. Wiedzą o tym specjaliści z firmy Emka, oferując maty wejściowe w dziesiątkach wariantów kolorystycznych, a także modele spersonalizowane dzięki napisom. Nazwa firmy lub serdeczne powitanie widniejące na wycieraczce to zdecydowanie dobry wybór gwarantujący, że osoby przekraczające próg naszego budynku nie przejdą obok maty wejściowej obojętnie. Prócz kwestii wizerunkowej, wybranie przyciągającej wzrok wycieraczki ma także znaczenie praktyczne – zaciekawieni nią odwiedzający chętniej z niej skorzystają, co pozwoli na obniżenie kosztów sprzątania wewnątrz budynku.

Jak czyścić maty wejściowe?

Trudno czasem ocenić, czy mata wejściowa jest już zabrudzona i nadaje się do czyszczenia. Ma to związek z ich właściwościami – niektóre z modeli potrafią wchłonąć nawet cztery litry płynów na metr kwadratowy! Możemy próbować matę wyczyścić samodzielnie, ale nie możemy liczyć na dobre rezultaty. Istnieją na szczęście firmy, takie jak Emka, które prócz sprzedaży (oraz dzierżawy) mat wejściowych oferują także ich regularne serwisowanie. Wbrew pozorom nie musimy się obawiać, że nasz budynek zostanie bez wycieraczki na czas jej prania. Serwis odbywa się bowiem na innej zasadzie – otrzymujemy czystą matę wejściową, podczas gdy ta zabrudzona trafia do specjalistycznej pralni.

Na co zwrócić uwagę kupując matę wejściową?

Dobrze wykonana mata wejściowa jest przede wszystkim chłonna. Niektóre z modeli powstrzymują nawet 85% zanieczyszczeń przed dotarciem do wnętrza budynku. Musimy zwrócić uwagę także na jej przyczepność do podłoża – jeśli będzie niewystarczająca, wycieraczka może stać się po prostu niebezpieczna. Kolejnym wartym uwagi parametrem jest antypoślizgowość maty wejściowej, która dodatkowo zmniejsza ryzyko przykrego wypadku z jej udziałem.

Materiał partnera