Charakterystyka kotłów kondensacyjnych

Kotły kondensacyjne to nowoczesna i oszczędna alternatywa w ogrzewaniu centralnym. Pozwalają odzyskać nieco energii, która w kotłach zwykłego typu jest marnowana w postaci pary wodnej wchodzącej w skład produktów spalania. Jak działają kotły kondensacyjne i w jaki sposób pozwalają nam zaoszczędzić nieco energii, a tym samym też pieniędzy w sezonie grzewczym?

Co łączy parę wodną i energię?

Para wodna jest jednym z produktów spalania, które w konwencjonalnych kotłach są wypuszczane do atmosfery. Ta nieszkodliwa substancja jest jednak rezerwuarem energii, którą można odzyskać, zamiast puszczać ją z dymem! To możliwe dzięki kotłom kondensacyjnym. Skąd jednak w parze wodnej energia możliwa do odzyskania?  Zapytaliśmy o to specjalistę z firmy TWM Termo.

Kondensacja to inaczej skraplanie. Możemy dostrzec to zjawisko, np. na pokrywie garnka – gdy na chłodnym metalu osiądzie para, jej stan skupienia zmienia się na ciekły i widzimy kropelki. Wszelkim zmianom stanu skupienia towarzyszy pobieranie lub oddawanie energii. W przypadku skraplania woda oddaje część ciepła. Jeżeli więc skroplimy parę wodną wchodzącą w skład spalin, zamiast pozwolić jej swobodnie ujść, odzyskamy nieco energii cieplnej – pieniądze przeznaczone na produkcję ciepła wrócą do nas.

Odzyskiwanie energii ze spalin pozwala na oszczędności i jest korzystne dla środowiska. Jak są zbudowane kotły kondensacyjne i jak działają?

Budowa i działanie kotłów kondensacyjnych

Kotły kondensacyjne przypominają zwykłe kotły grzewcze. Różnica jest taka, że te pierwsze pozwalają odzyskać energię z pary wodnej, która powstaje podczas spalania paliw kopalnych. Drugą substancją obok wody, która powstaje ze spalania węgla lub gazu, jest dwutlenek węgla.

Aby doszło do kondensacji, spaliny muszą zostać schłodzone i właśnie wprowadzenie elementu, na którym temperatura pary wodna mogłaby ulec obniżeniu, było największym wyzwaniem stojącym przed konstruktorami kotłów kondensacyjnych. W wymienniku ciepła spaliny oddają energię, podgrzewając wodę.

Szczególnie istotne jest to, że aby ten typ ogrzewania był wydajny, musi być zachowana odpowiednia temperatura – czynnik grzewczy nie może być zbyt ciepły, ponieważ kondensacja wymaga silnego schłodzenia gorących spalin. Dlatego kotły kondensacyjne najlepiej współpracują z instalacjami, w których element grzewczy ma stosunkowo niską temperaturę. Przykładem może tu być ogrzewanie podłogowe, w którym temperatura czynnika nie przekracza 55˚C, podczas gdy wymiana ciepła przez kondensację wymaga nie więcej niż 57˚C.

Materiał partnera