Budowa kotłów z podajnikiem

Na skutek regularnych podwyżek cen gazu i oleju inwestorzy coraz częściej zwracają się z powrotem ku ogrzewaniu węglowemu. Zwłaszcza że ta technologia posunęła się w ostatnich latach mocno do przodu. A obecnie wykorzystywane kotły na paliwa stałe z podajnikiem są mają dobrze działającą konstrukcję i są wykonywane z wysokiej jakości materiałów. Co warto na ich temat wiedzieć?

Rodzaje paliw do kotłów

Węgiel klasyfikuje się według sortymentu, a więc wielkości ziaren i ich wartości energetycznej. Co ciekawe, nie jest ona stała. Zależą one m.in. od kopalni, w której węgiel jest wydobywany. Oznacza to, że ilość węgla potrzebnego do ogrzania budynku uzależniona jest od jego jakości. Na chwilę obecną najpopularniejsze sortymenty to orzech, miał oraz ekogroszek. Z uwagi na to wyróżnia się kotły na węgiel, miał oraz tak zwane kotły retortowe, które wyposażone są w specjalny podajnik paliwa. W tych ostatnich najlepiej spala się ekogroszek, czyli węgiel kamienny o wielkości ziaren od 5 do 25 mm. Uznawany jest on za paliwo ekologiczne z uwagi na niską zawartość siarki i dwutlenku siarki w spalinach.

Dużą popularnością na rynku cieszą się zresztą właśnie kotły retortowe z automatycznym podajnikiem i zasobnikiem na paliwo. Dzięki specjalnemu palenisku bezresztowemu spala się w nich dokładnie taką porcję węgla, jaka jest potrzebna do osiągnięcia wyznaczonej temperatury. Takie kotły oferuje na przykład Zakład Produkcji Kotłów CO Oksana z Pleszewa.

Budowa kotła z podajnikiem

Jak wygląda budowa kotła z podajnikiem? Najważniejszym jego elementem jest oczywiście podajnik paliwa, który w dużej mierze wpływa na skuteczność oraz sprawność pracy kotła. Inny ważny element to palnik retortowy. Podajnik zbudowany jest z wielu części. Motoreduktor napędza ślimak podajnika, na który zsypywane jest paliwo ze zbiornika. Następnie jest ono transportowane do palnika retortowego oraz wypychane w górną jego część. Tam ulega procesowi spalania. Powietrze niezbędne do spalania jest dostarczane do palnika przez wentylator, który tłoczy je za sprawą systemu kanalików. Wydajność wentylatora wpływa na przebieg całego procesu spalania. W kotłach z podajnikiem elementem narażonym na działanie wysokich temperatur jest przede wszystkim sam palnik. Dlatego też powinien wykonany  być z odpowiedniego materiału, na przykład żeliwa, które jest odporne na korozję i wysokie temperatury. Zapewni nam to długą żywotność kotła. Warto zwrócić uwagę na to, czy producent udziela na kotły gwarancji – oczywiście im dłuższa, tym lepiej dla nas.

Materiał partnera