waz hydrauliczny

Budowa i rodzaje węży hydraulicznych

Przewody hydrauliczne wysokociśnieniowe

Jeśli ciśnienie cieczy płynącej w przewodach jest wysokie, zaleca się używanie węży wysokociśnieniowych. Aby prawidłowo funkcjonowały muszą być pokryte grubą powłoką zewnętrzną. Ich rdzeń stanowi syntetyczna guma, uodporniona na działanie oleju hydraulicznego. Dla dodatkowego wzmocnienia konstrukcji, przewód jest pokryty oplotem stalowym, wykazującym dużą odporność na rozciągania. Wąż jest zabezpieczony przed ścieraniem i oddziaływaniem temperatury.

Przewody hydrauliczne niskociśnieniowe

Węże hydrauliczne, które nie są narażone na wysokie ciśnienie płynu, mają nieco inną budowę. Również składają się z gumy syntetycznej, ale warstwę wzmacniającą stanowi oplot tkaninowy. Aby nie narazić produktu na uszkodzenia, należy wybierać odpowiednie dla niego płyny. Polwent zaleca stosowanie oleju mineralnego, rzepakowego, oleju na bazie poliglikolu, emulsji wodno-olejowej i wody.

Przewody hydrauliczne ognioodporne

W przypadku przewodów ognioodpornych warstwę wewnętrzną stanowi guma syntetyczna olejoodporna. Jej powierzchnia to wysokiej wytrzymałości oplot stalowy, pokryty gumą syntetyczną, odporną na otarcia. Tego typu przewody stosuje się w górnictwie, pojazdach, silnikach oraz systemach zagrożonych ogniem. Odpowiednie płyny to olej roślinny, mineralny i syntetyczny na bazie estrów, glikole i poliglikole, emulsje wodno-olejowe, woda oraz bazujące na wodzie środki gaśnicze.

Przewody hydrauliczne wysoko temperaturowe

Przewód jest zrobiony z gumy syntetycznej, a ze względu na narażenie na skrajne temperatury jest dodatkowo wzmocniony podwójnym oplotem z drutu stalowego. Pokrycie jest odporne na gorąco, ścieranie i działanie ozonu. Zalecane płyny to oleje mineralne, glikol, poliglikol i emulsja wodno-olejowa.

Przewody hydrauliczne termoplastyczne

Ten rodzaj przewodów znajduje swoje zastosowanie w sterownikach, maszynach rolniczych oraz wózkach widłowych. Rurę tworzą elastomer poliestrowy lub poliamid. Rdzeń wzmocniony jest dwoma oplotami z aramidu. Jeżeli rura jest wykonana z poliestru, zaleca się używanie oleju hydraulicznego, powietrza, gazów, paliwa, płynów na bazie wody oraz chemikaliów. W przypadku poliamidowego rdzenia stosuje się rozpuszczalniki, farby, izocyjanian, polio, powietrze, płyny na bazie wody, gazy oraz olej hydrauliczny.

Sprawne przewody umożliwiają właściwe funkcjonowanie układu hydraulicznego. Jeśli nie ma możliwości przeniesienia uszkodzonej maszyny do specjalisty, użytkownik może skorzystać z usług świadczonych przez Polwent i zlecić naprawę poza siedzibą serwisu. Wybierając firmę zaopatrzeniową lub usługową, warto sprawdzić czy podaje ona nazwy producentów przewodów hydraulicznych. Kupujący ma wtedy pewność, że produkt pochodzi ze sprawdzonego źródła.