Blachodachówka – uniwersalne i ekonomiczne pokrycie dachowe

Blachodachówka to w niektórych regionach Polski najczęściej stosowane dziś zadaszenie. Co ciekawe, początkowo była używana jako imitacja dachówek w budynkach zabytkowych, których konstrukcja była słaba i nie wytrzymałaby ciężaru tradycyjnych dachówek. Okazało się, że z racji wielu zalet znalazła zastosowanie również w zwykłych domach. Co zadecydowało o jej popularności i jakie są jej zalety?

Lepsza od prawdziwych dachówek?

Za wymyśleniem blachodachówki stała potrzeba zastosowania zadaszenia, które wyglądałoby jak tradycyjna dachówka, ale byłoby o wiele od niej lżejsze i łatwiejsze w montażu lub demontażu na potrzeby konserwacji zabytków. W pełni się to udało, ponieważ blachodachówka jest dziesięciokrotnie lżejsza od dachówki ceramicznej – waży jedynie 5 kg/m². W dodatku przy każdej naprawie czy wymianie nie trzeba wzmacniać całej konstrukcji dachowej. Dzięki prostszej konstrukcji i zastosowanemu materiałowi jest również dużo tańsza od blachówki ceramicznej czy betonowej. Nie jest oczywiście rozwiązaniem idealnym – blachodachówka nie ma takiej trwałości jak tradycyjna i gorzej tłumi od niej hałas. Jednak jej zalety zdecydowanie przewyższają wady i je rozwiązują (mniejsza trwałość jest rekompensowana przez niską cenę i łatwość wymiany), stanowi więc ona doskonałą alternatywę dla tradycyjnych pokryć.

Kiedy można ją stosować

Jest też o tyle lepszą alternatywą, że można ją zastosować nie tylko do domów, na których położona była wcześniej zwykła dachówka, ale również do współczesnych konstrukcji i kątów dachu, w których stary rodzaj dachówki by się nie sprawdził. Oczywiście najlepiej stosuje się ją na konstrukcjach prostych, bez częstych wykuszy i załamań, i na dachach dwu- lub czterospadowych. Przy bardziej skomplikowanych dachach należy się liczyć z większymi stratami materiału, co wynika z tego, że blachodachówka produkowana jest w arkuszach. Koszty te zwrócą się nam jednak podczas remontu dachu, który przy starym rodzaju dachówki wymagałby dodatkowego wzmocnienia. Jedyny warunek montowania blachodachówki to połać o nachyleniu minimum 9°, a w przypadku blachodachówki z posypką mineralną – minimum 12°. Górna granica pochylenia to 90°.

Z posypką czy bez?

Dla tych, którzy mimo wszystko tęsknią za tradycyjnymi rozwiązaniami budowlanymi, ale z jakiegoś powodu nie mogą lub nie chcą zastosować tradycyjnej dachówki, wymyślono blachodachówkę z posypką mineralną. Prezentuje się ona o wiele lepiej i bardziej naturalnie od zwykłej blachodachówki, a niektórzy producenci mają nawet w swoich ofertach imitacje wyglądu tradycyjnej dachówki, które są tak dobre, że na pierwszy rzut oka nie będzie się dało odróżnić od prawdziwej. Jest ona znacznie droższa i cięższa od zwykłej blachodachówki, ale również o wiele bardziej trwała – a jej waga i tak nie przekracza 7 kg/m². Taką blachodachówkę ma w swojej ofercie np. firma Ambit. Idealnie sprawdzi się ona we współcześnie stawianych domach i dworkach, które mają zachować tradycyjny, stary charakter.

Materiał partnera