balustrada szklana

Balustrada szklana w domu – czy to bezpieczne?

Szkło staje się ostatnimi czasy bardzo popularne, szczególnie jeśli chodzi o jego zastosowanie w elementach wyposażenia wnętrz. Ten materiał, czasem nazywany kryształem, kojarzy się z prostotą, nowoczesnością i przede wszystkim lekkością. Potrafi rozświetlić pomieszczenie oraz je optycznie powiększyć. Nic więc dziwnego, że już od dłuższego czasu szkło stosuje się także jako element balustrad, nie tylko w przestrzeni publicznej, ale również prywatnej, czyli w domach. Czy takie balustrady są bezpieczne?

Szklana balustrada – bezpieczna czy nie?

Przy projektowaniu lub wybieraniu balustrady z katalogu musimy mieć świadomość tego, że według prawa budowlanego te bariery bezpieczeństwa nie powinny mieć ostro zakończonych elementów, a ich konstrukcja musi zapewniać przeniesienie sił poziomych obciążeń technologicznych i montażowych. W balustradach stosuje się głównie szkło hartowane ESG, wykazujące większą wytrzymałość od zwykłego szkła. W razie rozbicia ten materiał rozpada się na drobne, nieostre kawałki, które nie stanowią zagrożenia skaleczeniem. Inny rodzaj, stosowany w takich przeszkleniach, to szkło warstwowe. Ono również wykazuje większą wytrzymałość od standardowego szkła, a w razie rozbicia kawałki szkła, przyklejone do folii laminującej, są utrzymywane w miejscu. Obydwie odmiany tego materiału są uznawane za bezpieczne, co weryfikują badania. Balustrady wykonane z różnych rodzajów szkła bezpiecznego oferuje firma Wyrób, Renowacja, Obsadzanie Luster.

Zalety szklanych balustrad w domu

Dzięki temu, że szklane balustrady nie zatrzymują strumieni światła i nie dzielą przestrzeni, pozwala to na optyczne powiększenie wnętrza. Dlatego tego typu przeszklenia są tak często wykorzystywane w galeriach handlowych, muzeach czy biurowcach – wszędzie tam, gdzie dziennie przemieszcza się wiele osób. Dzięki wzbogaceniu schodów o taką balustradę całość będzie się mogła idealnie wkomponować we wnętrze. Nada mu również nowoczesnego stylu. Zabezpieczenie wykonane ze szkła można stosować na zewnątrz – będzie doskonale osłaniało przed wiatrem i zacinającym deszczem lub śniegiem. Oczywiście ich główna funkcja to ochrona przed upadkiem.

Niezależnie od tego, gdzie zechcemy zamontować szklane balustrady – na zewnątrz jako zabezpieczenie balkonu czy w środku przy schodach wewnętrznych – ten element zawsze będzie świadczył o naszym doskonałym guście. Takie zabezpieczenia dają także poczucie prostoty i elegancji. Nie można zapomnieć, że oprócz wielofunkcyjności, balustrady są przede wszystkim bezpieczne. Nic dziwnego, że szkło stało się tak popularne w nowoczesnej architekturze. Kiedy już zdecydujemy się umieścić takie przeszklenie w naszym domu, warto skorzystać z oferty firmy Wyrób, Renowacja, Obsadzanie Luster, która działa już od 1990 roku. Przedsiębiorstwo wciąż się rozwija, a w sierpniu tego roku wzbogaciło się o nowy oddział, w którym istnieje możliwość hartowania oraz laminowania szkła.