akcesoria-dachowe

Akcesoria dachowe. Rodzaje dodatków dachowych

Akcesoriami dachowymi nazywamy elementy, które są niezbędne na dachu nowoczesnego budynku, jednak nie stanowią części systemu pokrycia dachowego lub orynnowania. Są niezbędne do prawidłowego wykonania pokrycia, wykonania wentylacji czy ochrony przeciwśniegowej. Do akcesoriów tego typu zaliczamy także elementy komunikacji dachowej oraz wyłazy.

Dach nie taki prosty

Zdarza się, że architekci są mocno zdziwieni, jak wielu elementów nie uwzględnili w wycenie przygotowanego przez siebie projektu – mówi przedstawiciel firmy Dachlux, która jest członkiem ogólnopolskiej grupy PHD.

Choć brzmi to niewiarygodnie, projektanci, którzy nigdy nie mieli doświadczenia praktycznego przy budowie dachu, nie zdają sobie sprawy z tego, że przy każdym potrzebne są dodatkowe elementy, bez których dach nie byłby kompletny i nie spełniałby swojej głównej roli jaką jest ochrona przed warunkami zewnętrznymi. To są właśnie akcesoria dachowe.

Akcesoria niezbędne

Jednym z niezbędnych akcesoriów dachowych, na którym dopiero układa się pokrycie, są membrany dachowe. Służą do zabezpieczenia poddasza i izolacji termicznej przed wilgocią, wiatrem oraz kurzem. Powinny mieć dobre właściwości paroprzepuszczalne, by odparowywać wodę, która uwalnia się z materiałów budowlanych i co najważniejsze materiał, który odpowiada za paroprzepuszczalność folii czyli tzw. „film” musi być techniczny a nie – jaki stosuje wielu producentów by obniżyć koszty – higieniczny. Kolejne są akcesoria kalenicowe, do których zaliczamy taśmy oraz wsporniki łat. Taśmy pozwalają odprowadzać powietrze oraz ograniczają przenikanie pod połacie wilgoci. Wsporniki to profilowane blaszki lub gwoździe, które umożliwiają łatwy montaż łat oraz gąsiorów dachowych. Istotna jest także szczelna obróbka komina, która zapewnia trwałość połaci dachowych. Stosuje się do tego inny rodzaj taśm, wykonanych z aluminium lub ołowiu. By zapewnić odpowiednią wentylację, stosuje się dachówki lub kominki wentylacyjne. Te drugie również zaliczamy do akcesoriów dachowych, podobnie jak kosze dachowe, które pozwalają na swobodne odprowadzanie wody deszczowej do rynien.

Akcesoria dodatkowe

Wyłazy dachowe pozwalają nam łatwo i szybko dostać się na dach. Powinny być wykonane z materiałów odpowiednich do lokalnych warunków atmosferycznych, by nie ulegały zniszczeniu w czasie burz lub gradu. Szyby wyłazów wykonywane są zwykle z hartowanego szkła. By po dachu można było swobodnie się poruszać, na przykład podczas przeglądów czy czyszczenia komina, montuje się na nim stopnie. Przy samych kominach dodatkowo ławy kominiarskie. Warto zdecydować się także na wyposażenie dachu w grzebienie, które zabezpieczają okap przed przedostaniem się ptactwa oraz płotki przeciwśniegowe. Zabezpieczają nie tylko rynny i elewacje przed zsuwającymi się płatami śniegu, ale chronią też nasze zdrowie. Przy zmieniającej się temperaturze w polskich warunkach, śnieg często zamienia się w zbrylony lód, którego uderzenie mogłoby poważnie nas poturbować.

Materiał partnera