dom

4 rzeczy, o których musisz pamiętać zanim rozpoczniesz budowę domu

Budowa nowego domu jest zadaniem trudnym, ale jednocześnie bardzo ekscytującym. Sam proces potrafi być jednak bardzo przytłaczającym doświadczeniem, szczególnie jeśli nie masz wielkiego doświadczenia w budownictwie. Jeśli jesteś w takim miejscu, to sprawdź nasz artykuł o tym, co warto wiedzieć przed rozpoczęciem budowy domu.

1.Policz wszystko dokładnie

O niedoszacowanych kosztach budowy domu krążą już prawdziwe legendy. Jeden z mitów mówi o tym, że potrzebujesz na postawienie wymarzonego domu dwa raz tyle niż pierwotnie zakładasz. Według nas jest ona mocno naciągana, ale jest w niej ziarno prawdy. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac, policz dokładnie, czy w ogóle stać Cię na tego typu inwestycję.

Trochę pomogą Ci w tym firmy i biura projektowe oferujące projekty domów. Zwykle dostarczają one swoim klientom kosztorysy, w których wyszczególnione są opłaty związane z konkretnymi etapami budowy. Dobrze przygotowany kosztorys powinien zawierać ceny materiałów, koszty robocizny, ulgi podatkowe oraz inne opłaty związane z postawieniem domu.

Musisz jednak wiedzieć, że ceny materiałów i robocizny nieustannie rosną. Dokładnie przeanalizuj więc otrzymane dokumenty i sprawdź aktualne ceny produktów.

2.Poświęć dużo czasu na wybór odpowiedniej ekipy budowlanej

Znalezienie ekipy, która zrealizuje budowę nie jest zadaniem trudnym. Ale znalezienie ekipy, która wykona projekt w terminie i z należytą starannością jest już sporym wyzwaniem.

Zanim więc zdecydujesz się na wybór konkretnych podwykonawców, sprawdź jakie opinie posiada dana firma. Nie warto się przy tym spieszyć. Lepiej na tym etapie poświęcić więcej czasu na dokładne rozeznanie rynku niż potem mieć sporo problemów z rozpoczęciem budowy.

3. Myśl ekologicznie

Budując dom musisz myśleć o przyszłości. Nie tylko swojej, ale również planety.

Upewnij się, że nowy dom maksymalnie wykorzysta energię energetyczną. Dotyczy to przede wszystkim korzystania z paneli słonecznych, które powinny znajdować się od południowej strony. W ten sposób lepiej skorzystasz z promieniowania słonecznego, dzięki któremu ogrzejesz swój dom i zapewnisz energię elektryczną.

Warto również rozważyć sposób ogrzewania domu. Pompy ciepła wykorzystujące energię z ziemi cieszą się coraz większą popularnością wśród budujących domy w Polsce.

4. Nie zapomnij o kontroli

Zakończenie budowy nie powinno od razu oznaczać, że czas na otwarcie drogiej butelki szampana i świętowanie. Musisz pamiętać o tym, aby skontrolować jakość prac. Najlepiej jeśli zrobisz to etapami.

Jeśli sam nie posiadasz odpowiedniej wiedzy na temat budownictwa, to skorzystaj z pomocy specjalisty np. kogoś z uprawnieniami kierownika budowy. Jej zadaniem będzie dokładne obejrzenie nowo powstałej konstrukcji. W przypadku błędów i niedoróbek należy je bezzwłocznie zgłaszać ekipie budowlanej. Ich obowiązkiem jest naprawienie wad.

Wykonanie skrupulatnej kontroli uchroni Cię przed dodatkowymi kosztami, związanymi z przyspieszonym remontem.