Zakup mieszkania jako inwestycja i lokata kapitału

Jednym ludziom mieszkanie kojarzy się z domem, w którym odpoczywają i spędzają wolny czas w otoczeniu rodziny. Innym – z pewną inwestycją i najskuteczniejszą formą lokaty kapitału, którą w odpowiednim momencie można spieniężyć. Jak należy inwestować pieniądze w nieruchomości, by wydatek ten zwrócił nam się z nawiązką?

Kupno mieszkania na wynajem

Wiele osób decyduje się na zakup mieszkania w celu wynajmowania go osobom prywatnym lub firmom. Jest to jedna z najbezpieczniejszych i pewnych form inwestycji, swoim bezpieczeństwem znacznie przewyższająca między innymi fundusze inwestycyjne. Dodatkowym plusem takiej formy inwestowania jest amortyzacja nieruchomości, która pozwala z czasem zmniejszyć obciążenia podatkowe związane z prowadzeniem działalności gospodarczej bądź też wynajmu mieszkania. Ponadto nie musimy posiadać własnych funduszy potrzebnych do sfinansowania kupna mieszkania – wystarczy ich część w wysokości do 20% wartości nieruchomości, resztę możemy pokryć zaciągają kredyt hipoteczny. Jest to nawet bardziej dogodna forma finansowania inwestycji, gdyż odsetki kredytu możemy odliczyć od podatku.

Jakie mieszkanie najlepiej kupić?

Jeśli myślimy o kupnie mieszkania pod wynajem powinniśmy wziąć pod uwagę różne czynniki wpływające na jego atrakcyjność oraz zastanowić się do jakiej grupy docelowej chcemy dotrzeć. Chodzi o to, żebyśmy nie mieli problemów ze znalezieniem chętnych do wynajęcia od nas mieszkania. Największą grupę odbiorców stanowią osoby młode, a więc studenci, którzy przeprowadzają się do dużego miasta, a także młodzi single już po studiach, którzy jeszcze nie założyli rodziny – pary, szczególnie z dziećmi, zwykle planują zakup własnego mieszkania, nie są zainteresowane wynajmem. W związku z tym największą popularnością cieszą się kawalerki oraz małe mieszkania o powierzchni do 50 metrów kwadratowych. Pozostałe istotne czynniki to np. ilość pokoi (najlepsze są mieszkania z oddzielnymi, nieprzechodnimi pokojami) oraz lokalizacja (największym zainteresowaniem studentów cieszą się mieszkania w centrach miast – taka lokalizacja jest korzystna również w przypadku, gdy z jakiegoś powodu będziemy chcieli sprzedać mieszkanie). Ponadto warto zastanowić się na standardem mieszkania – studenci nie mają wygórowanych wymagań, jeśli więc celujemy w tę grupę odbiorców, nie musimy inwestować dużych pieniędzy w urządzenie mieszkania (szczególnie, że ze względu na dużą rotację lokatorów możemy spodziewać się pewnych zniszczeń). Co nie znaczy, że wraz ze wzrostem standardu będziemy mogli liczyć na bogatszą klientelę – osoby zamożne zwykle kupują własne mieszkania, zatem nie będą one zainteresowane wynajmowaniem lokalu od nas.

Materiał partnera