Co trzeba sprawdzić przed kupnem nieruchomości?

Mieszkanie, dom czy działka wybrane. Sympatyczny właściciel, kompetentny i pomocny pośrednik. Wszystkie ustalenia wstępne poczynione, a zatem niedługo można będzie się cieszyć własnością. W myśl zasady „przezorny zawsze ubezpieczony” warto pewne sprawy sprawdzić kilkakrotnie przed zakupem nieruchomości, aby uniknąć niechcianych skutków zaniedbania.

Księga Wieczysta jako niezbędnik kupującego nieruchomość

Mając wybraną nieruchomość, sprawdź zapisy w Księdze Wieczystej. Znajdziesz tam fundamentalne informacje na temat swego przyszłego lokum, do których zaliczyć trzeba: imię i nazwisko właściciela (ewentualnie współwłaścicieli), informacje o występowaniu lub braku obciążeń związanych z wybraną nieruchomością oraz dokładne parametry nieruchomości. Ważne jest, aby rozpoczynać z czystym kontem. Warto sprawdzić, upewnić się kilka razy, aby uniknąć nieprzyjemnych i przede wszystkim płatnych, niespodziewanych okoliczności, gdyby się okazało zbyt późno, że Księga Wieczysta zawiera niesprzyjające nam zapisy. Zapewne warto skorzystać z pomocy biura nieruchomości typu IMC-Nieruchomości, w którym pracownicy posiadają niezbędną wiedzę, aby przeprowadzić nas po ścieżce zakupu upatrzonej nieruchomości, dbając o szczegółowe załatwienie również kwestii prawnych.

Sprawdź, a ominie Cię efekt zaskoczenia

Przed zakupem nieruchomości w Urzędzie Miasta/Gminy możesz sprawdzić, czy w nieruchomości, którą chcesz kupić nie ma osób zameldowanych. Warto także poświęcić trochę czasu i przyjrzeć się lokalnemu dokumentowi – Planowi Zagospodarowania Przestrzennego, aby mieć świadomość, jakie inwestycje są w pobliżu planowane. Może się okazać, że w pobliżu zaplanowana jest budowa nowej drogi, sieci kanalizacyjnej bądź jakiegoś innego uciążliwego do mieszkania obiektu.

Aby zagwarantować sobie spokój i cieszyć się zakupioną nieruchomością, oprócz uzgodnień z właścicielem domu, mieszkania czy gruntu trzeba pamiętać o sprawdzeniu powyżej wspomnianych kwestii.

Materiał partnera