Charakterystyka pomp hydraulicznych

Pompa hydrauliczna dostarcza do silnika hydraulicznego ciecz pod ciśnieniem. Bez tego urządzenia niemożliwe byłoby zasilanie wielu maszyn codziennie wykorzystywanych w przemyśle (w tym wydobywczym) i pojazdach specjalistycznych. Jak zbudowane są pompy hydrauliczne i jakie ich rodzaje wyróżniamy? Na jakiej zasadzie działają? Poznaj lepiej te przydatne i szeroko stosowane urządzenia.

Czemu służą pompy hydrauliczne?

Jak wspomniano, najważniejszym zadaniem pompy hydraulicznej jest dostarczanie do silnika hydraulicznego cieczy w odpowiedniej ilości i pod określonym ciśnieniem. Można to zrobić na wiele sposobów, co znajduje swoje przełożenie w mnogości typów pomp. Jakie są dostępne na rynku? Zapytaliśmy o to specjalistę z Zakładu Hydrauliki Siłowej:

Pompy hydrauliczne mają podnosić ciśnienie cieczy. Da się to osiągnąć wieloma metodami. I tak oto mamy pompy łopatkowe, zębate oraz tłoczkowe. Zębate dzielą się na jednosekcyjne i wielosekcyjne, a tłoczkowe na jednostrumieniowe i dwustrumieniowe.

Obecnie klienci najczęściej decydują się na pompy zębate. Aż 75% pomp dostępnych w sprzedaży to właśnie ten rodzaj. Pompa hydrauliczna nie jest wynalazkiem nowym; niedługo minie 100 lat, od kiedy ten typ pompy wspiera pracę na placach budowach i w zakładach przemysłowych. Od momentu powstania technologia budowy pomp posunęła się naprzód, dzięki czemu nowoczesne pompy są wydajne, niezawodne i oszczędne.

Jak są zbudowane i jak działają pompy hydrauliczne?

Pompa hydrauliczna, niezależnie od rodzaju, ma jeden cel: zamianę energii mechanicznej na energię hydrauliczną. Energia mechaniczna pochodzi z obrotu elementu ruchomego, który spręża ciecz, podnosząc jej energię potencjalną i kinetyczną. Jest to niejako mechanizm odwrotny do tego, z jakim mamy do czynienia w silniku hydraulicznym, gdzie energia cieczy jest przekształcana na pracę ruchomego elementu. Oba te urządzenia są wykorzystywane razem – pompa dostarcza cieczy do silnika hydraulicznego.

W jaki sposób w pompie dochodzi do podniesienia ciśnienia cieczy i przeniesienia energii z ruchu na płyn? Możemy przeanalizować to na przykładzie pompy zębatej.

Pompa zębata składa się z dopływu cieczy, zbiornika i odpływu cieczy. Dopływ ma większą średnicę niż odpływ. W zbiorniku znajdują się dwie zębatki, które poruszają wodę (lub inny płyn, np. olej) i „przeciskają” ją przez mniejszy otwór odpływu, co sprawia, że ciecz jest pod wysokim ciśnieniem. Dalej ciśnienie to może być wykorzystane do poruszenia wału obrotowego w silniku hydraulicznym lub do wytworzenia nacisku tłoka.

Materiał partnera