Zespół Aspergera u dzieci. Charakterystyka i leczenie

Zespół Aspergera jest określany, jako forma zaburzenia rozwojowego. Charakterystycznymi objawami tego zaburzenia są trudności w nawiązywaniu relacji z rówieśnikami, a także izolowanie się od osób najbliższych. Niekiedy zdarza się, że dziecko unika zabaw i interakcji z bliskimi. Jak poznać, że dziecko ma zespół Aspergera? Na czym polega terapia?
Po czym poznać, że dziecko ma zespół Aspergera?
Zespół Aspergera należy do zaburzeń w rozwojowych, które najczęściej pojawiają się już we wczesnym dzieciństwie. Zwykle jednak, do 3 roku życia rozwój dziecka może nie budzić większego niepokoju. W granicach szeroko pojętej normy mieści się rozwój mowy. Dziecko przejawia zainteresowanie światem zewnętrznym. Istnieją jednak cechy, które mogą zwracać uwagę:
- unikanie kontaktu wzrokowego z bliskimi osobami,
- unikanie dotyku i przytulania,
- izolowanie się od rówieśników,
- ignorowanie innych,
- trudności w komunikacji,
- zaburzenia mowy.
Zespół Aspergera jest też zaliczany do łagodnego spektrum autyzmu, które u dzieci sprawia, że wolą one samotnie spędzać czas, a sposób ich zabawy jest specyficzny. Często wolą one bawić się bez innych dzieci, a ich zachowania przypominają powtarzający się rytuał. W sytuacji, gdy zauważy się u dziecka objawy , mogące wskazywać zespołu Aspergera, wówczas warto zgłosić się do specjalisty. Jednym z miejsc, gdzie można zdiagnozować zespół Aspergera, jest Centrum Medyczne PSYCHE.
Jak wygląda leczenie zespołu Aspergera u dzieci?
Przed rozpoczęciem leczenia, konieczne jest szczegółowe przebadanie dziecka i obserwowanie jego zachowania przez specjalistę. Na tym etapie istotne są też obserwacje prowadzone przed rodziców, którzy mogą dać ważne wskazówki lekarzowi. W celu trafnego rozpoznania zaburzenia, niezbędne jest przeprowadzenie szczegółowej diagnozy Aspergera.
Wówczas lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad z dzieckiem i jego rodzicami, a następnie zleca obserwację prowadzoną przez doświadczonego psychologa. Psycholog najczęściej przeprowadza diagnozę psychologiczną, która odbywa się we współpracy z psychiatrą. Na końcu lekarz może wystawić diagnozę psychiatryczną.
W przypadku, gdy u dziecka zostanie zdiagnozowany zespół Aspergera, wówczas podejmuje się terapię. Terapia polega na pracy z psychologiem, logopedą, często wskazana jest terapia integracji sensorycznej a także prowadzeniu treningu umiejętności społecznych. W terapii zawsze konieczne jest podejście indywidualne, nakierowane na potrzeby rozwojowe dziecka.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Agencja HMK Ośrodek Kształcenia Spółka Cywilna Mariusz Rudkiewicz, Honorata Rudkiewicz-Kryl
Szkolenia, kursy woj. dolnośląskie50-435 Wrocław, Miernicza 25 lok. 2 i 3
-
Niepubliczny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli Supernauczyciel
Szkolenia, kursy woj. mazowieckie01-687 Warszawa, Lektykarska 44