Artykuł sponsorowany

Zbiorniki na sprężone powietrze. Charakterystyka

Zbiorniki na sprężone powietrze. Charakterystyka

Współczesny przemysł na szeroką skalę wykorzystuje zalety, jakie niesie ze sobą technologia sprężonego powietrza. Właśnie stąd wzięło się zapotrzebowanie na jego magazynowanie. Każde przedsiębiorstwo, które wykorzystuje ten element – niezależnie od rodzaju wykonywanej działalności – musi liczyć się z koniecznością przechowywania jego zapasu. Magazynowanie sprężonego powietrza wymaga jednak podjęcia odpowiednich kroków. Konieczne jest zastosowanie specjalnych zbiorników. Czym one się charakteryzują?

Sprężone powietrze - czyli jak bezpiecznie je przechowywać?

Zbiorniki na sprężone powietrze wykorzystywane są jako podstawowy element systemu. Dodatkowo istnieje możliwość wyboru zbiorników na sprężone powietrze w zależności od konkretnego zapotrzebowania.

W przypadku niewielkich firm, gdzie zużywa się niewielkie ilości – wystarczające będą zbiorniki o pojemności 100 do 300 litrów. Jednak w przypadku dużych przedsiębiorstw zdecydowanie lepiej sprawdzą się te, których pojemność osiąga nawet 10 tysięcy litrów sprężonego powietrza. Elementy te muszą również spełniać odpowiednie wymagania wytrzymałościowe. 

Dobry zbiornik na sprężone powietrze - czyli jaki? 

Zbiorniki na sprężone powietrze nie tylko powinny pomieścić jego odpowiednie ilości, ale również muszą być wykonane w odpowiedni sposób. Specjalista z firmy PNEUMATECHNIK zauważa: Należy pamiętać, że zbiorniki narażone są na oddziaływanie bardzo wysokiego ciśnienia, a to niesie ze sobą konieczność wykonania ich z odpowiednich materiałów. Konieczne jest użycie surowców, które wytrzymają duże różnice temperatur oraz wilgotność. Zbiorniki na sprężone powietrze najczęściej wykonuje się ze stali węglowej. W celu ochrony przed wilgocią, która mogłaby prowadzić do powstawania korozji, stosuje się stal nierdzewną.  

Konieczne jest zastosowanie właściwych elementów, dzięki którym możliwe będzie kontrolowanie ciśnienia, jakie panuje wewnątrz zbiornika oraz zaworu bezpieczeństwa. Dzięki nim – w sytuacji kryzysowego wzrostu ciśnienia wewnątrz zbiornika – można szybko i bezpiecznie go opróżnić.

Od czego powinien zależeć wybór zbiornika?

Wybierając zbiornik na sprężone powietrze, należy kierować się nie tylko jego odpowiednią pojemnością. Niezwykle istotne jest, aby wybrać taki model, który wyprodukowany został w oparciu o najwyższe standardy i wytrzyma wszelkie obciążenia, jakim zostanie poddany.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy