Artykuł sponsorowany

Zastosowanie lasera w usuwaniu żylaków odbytu

Zastosowanie lasera w usuwaniu żylaków odbytu

Hemoroidy to naturalna struktura anatomiczna, którą posiada każdy z nas. Problem pojawia się wówczas, kiedy dochodzi do stanu zapalnego, a tym samym rozwoju choroby hemoroidalnej. Żylaki odbytu można jednak skutecznie, a do tego bezboleśnie leczyć. Zastosowanie znajduje tu laser – który daje możliwość usuwania żylaków odbytu w jeden dzień, bez konieczności hospitalizacji.

Hemoroidy posiada każdy z nas. Choć kojarzą się głównie z chorobą i dolegliwościami bólowymi jest to struktura zupełnie naturalna. Guzki krwawnicze umożliwiają między innymi kontrolę wypróżniania. Kiedy pojawia się stan zapalny, a tym samym dolegliwości z tym związane mamy do czynienia z chorobą hemoroidalną, zwaną również żylakami odbytu.

Choroba hemoroidalna – w jaki sposób się objawia?

Na początku warto wspomnieć, jakie objawy powinny nas zaniepokoić i skłonić do wizyty u lekarza proktologa. Zwłaszcza, że zaawansowane stadia choroby mogą wymagać interwencji chirurgicznej. Tymczasem leczenie za pomocą lasera jest szybkie i bezbolesne, a także nie wymaga pobytu w szpitalu – już następnego dnia po zabiegu można wrócić do wykonywania codziennych czynności.

Jakie objawy mogą więc świadczyć o rozwijających się żylakach odbytu? Nawet świąd i podrażnienie śluzówki, które często są bagatelizowane. Może pojawić się również wydzielina lub śladowe ilości krwi pozostałe na papierze toaletowym podczas podcierania. Żylaki odbytu to również uczucie niepełnego wypróżnienia, ból, szczególnie po defekacji, a także wyczuwalne pod palcami guzki. Przyczyną pojawienia się hemoroidów może być siedzący tryb życia, podeszły wiek, a także ciąża i poród. Guzki krwawnicze mogą się również pojawić przy zaparciach, biegunkach, a także przy nadciśnieniu tętniczym.

Laserowe usuwanie żylaków odbytu

-Istnieją dwie metody usuwania hemoroidów za pomocą lasera. Jedną z nich jest HeLP, czyli Hemorrhoid Laser Procedure. Zabieg ten polega na koagulacji światłem, czyli zmianie przepływu tętniczo-żylnego w guzku krwawniczym. Śluzówka oraz otaczające ją tkanki obkurczają się, a tym samym hemoroidy stopniowo się wycofują

– mówi specjalista z poradni proktologicznej Euro Kliniki w Siemianowicach Śląskich.

HeLP wykonuje się bez znieczulenia, w przeciwieństwie do drugiej metody – LHP. Laser Hemorrhoidoplasty przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym lub krótkotrwałym dożylnym. W tym przypadku hemoroid zostaje zniszczony, a tym samym obkurcza się i zanika. W późniejszym okresie następuje rekonstrukcja kolagenu – dodaje specjalista.

Zdecydowaną zaletą obydwu metod jest brak ryzyka uszkodzenia śluzówki lub zwieracza, a także brak konieczności pobytu w szpitalu. Zabiegi laserowe wykonuje się ambulatoryjnie lub w ramach chirurgii jednego dnia. Ryzyko powikłań jest znikome, a pacjent bardzo szybko może wrócić do normalnej aktywności. Bez krwawienia i bez bólu. Co więcej, laser można stosować kilkukrotnie lub połączyć z innymi metodami leczenia.

Przygotowanie do laserowego usuwania hemoroidów i zalecenia po zabiegu

W przeciwieństwie do metod chirurgicznych zastosowanie lasera nie wymaga wykonywania cięć, a tym samym zakładania szwów. Po zabiegu laserem można od razu wrócić do codziennych zajęć, choć należy pamiętać, że proces obkurczania oraz zanikania żylaków może potrwać od 4 do nawet 8 tygodni.

Przed badaniem należy oczywiście skonsultować się z lekarzem. Badanie obejmuje zazwyczaj badanie per rectum (czyli palcem) oraz specjalnym, krótkim wziernikiem. W przypadku krwawienia może być konieczne wykonanie rektoskopii, czyli zbadanie początkowych 25 centymetrów jelita grubego lub kolonoskopii, czyli badania całego jelita. Do samego zabiegu nie trzeba jednak specjalnie się przygotowywać – cała procedura trwa około 15-20 minut, w zależności od stopnia zaawansowania choroby. Dlatego też nie należy lekceważyć pierwszych objawów, a przede wszystkim nie bać się i nie wstydzić wizyty u lekarza. Nieleczone żylaki odbytu mogą bowiem prowadzić między innymi do martwicy tkanek, a także nietrzymania stolca.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy