Zasady działania ekranów akustycznych

Ekrany akustyczne stanowią przegrody dla źródeł hałasu. Na ich skuteczność ma wpływ wiele czynników, oczywiście przede wszystkim sama konstrukcja ekranów i ich lokalizacja. W naszym artykule opowiemy, jakie są najważniejsze zasady działania ekranów akustycznych, a także rozwiniemy wątek badań akustycznych i ogniowych, które powinny być wykonywane w celu oceny skuteczności.
Przegroda dla źródła hałasu
Ekrany akustyczne językiem fachowców określa się jako przegrody dla źródeł hałasu. Przestrzeń, która ma być chroniona przed negatywnym działaniem dźwięków, jak hałas drogowy, to tzw. obszar cienia akustycznego. Po stronie ekranu akustycznego przeciwnej do źródła hałasu poziom dźwięku jest znacznie mniejszy, gdyż fala dźwiękowa, która napotyka przeszkodę w postaci ekranu akustycznego, częściowo podlega pochłonięciu, odbiciu oraz ugięciu na krawędzi. Skuteczność ekranu akustycznego zależy nie tylko od wysokości, długości, grubości i materiałów, z jakiego został wykonany, ale też od lokalizacji ekranu względem źródła hałasu i rodzaju generowanego hałasu. Przy jezdni na przykład (a to przykład idealny, bo przecież w takich miejscach najczęściej stawiamy ekrany akustyczne) najlepszą lokalizacją jest sama krawędź. Im bliżej źródła hałasu stawiamy ekran akustyczny, tym większa skuteczność. Nie mniej jednak oczywiście konstrukcja samych ekranów jest bardzo ważna, dlatego konieczne jest przeprowadzanie ich badań akustycznych; dodatkowo ze względów bezpieczeństwa wykonuje się badania ogniowe.
Badania akustyczne i ogniowe ekranów akustycznych
Producenci ekranów akustycznych oraz materiałów dźwiękochłonnych powinni mieć certyfikowane wyniki badań akustycznych, ale to nie wszystko – ważne są również badania ogniowe. W kontekście badań akustycznych mówimy konkretnie o badaniach izolacyjności akustycznej. Jak mówią nam fachowcy z Centrum Techniki Okrętowej S.A. z Gdańska, które zajmuje się takimi badaniami, są one przeprowadzane w komorach akredytowanego i notyfikowanego laboratorium. W przypadku naszych fachowców chodzi konkretnie o Laboratorium Badań Wibroakustycznych (Certyfikat Akredytacji Nr AB 1241). Do badań akustycznych, badań izolacyjności akustycznej, wykorzystuje się tu zespół komór, który składa się z pomieszczenia nadawczego i odbiorczego o łącznej objętości 400 m3. Próbka badawcza może mieć nawet 10 m2! Bada się tu nie tylko ekrany akustyczne, ale też np. okna, drzwi, ściany, szyby i wszelkie inne przegrody. Jeśli chodzi o wspomniane już badania ogniowe, przeprowadza się je w Laboratorium Badań Ogniowych (Certyfikat Akredytacji Nr AB 014), które jest wyposażone w specjalne stanowisko do badań odporności na ogień ekranów akustycznych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Elektromechanika I Instalatorstwo Robert Nasuta
Elektromechanika - usługi woj. opolskie49-100 Niemodlin, Lompy 1
-
Usługi Wod Kan Instalacja Ogrzewania Jakub Lewandowski
Budowlane usługi - hydrauliczne woj. wielkopolskie64-710 Połajewo, Szamotulska 36
-
Doni Przewierty Sterowane Technika Bezwykopowa
Instalacje - kompleksowe usługi woj. dolnośląskie54-130 Wrocław, Latawcowa 2 lok. 13