Artykuł sponsorowany

Żaluzje pionowe czy poziome - które wybrać?

Żaluzje pionowe czy poziome - które wybrać?

Żaluzje to bardzo praktyczny element wyposażenia pomieszczeń. Zapewniają ochronę przed słońcem, a także utrudniają ciekawskie spojrzenia z zewnątrz. Na rynku znaleźć możemy kilka rodzajów żaluzji okiennych. Różnią się one materiałem, z którego są wykonane oraz sposobem ułożenia pojedynczych lameli. W tym artykule przyjrzymy się żaluzjom pionowym i poziomym, by sprawdzić, które lepiej nadadzą się do konkretnego wnętrza.

Charakterystyka żaluzji poziomych

Żaluzje takie są najczęściej spotykane w domach i mieszkaniach. Firmy specjalizujące się w sprzedaży żaluzji, na przykład Doran, w swojej ofercie mają wiele modeli w różnych kolorach i rozmiarach, więc każdy znajdzie produkt odpowiadający indywidualnym potrzebom. Żaluzje poziome zbudowane są z pojedynczych listew, nazywanych lamelami, zazwyczaj wykonywanych z aluminium, choć można spotkać również drewniane. Po złożeniu schowane są w kasecie przytwierdzonej do ściany lub ramy okiennej. Umożliwiają precyzyjną regulację kąta nachylenia lameli, dzięki czemu żaluzje te pozwalają na precyzyjną regulację dopływu światła słonecznego. Bardzo łatwo usunąć z nich zabrudzenia, gdyż wystarczy po prostu przetrzeć każdą z listew.

Budowa i przeznaczenie żaluzji pionowych

Żaluzje o konstrukcji pionowej zwykle występują w biurach czy hotelach, coraz częściej decydują się na nie również właściciele domów prywatnych. Najczęściej tworzone są z pojedynczych materiałowych pasków, przytwierdzonych do szyny prowadzącej. Najlepiej sprawdzają się przy dużych przeszkleniach, na przykład oknach widokowych, coraz częściej występujących w nowoczesnym budownictwie. Podobnie jak w przypadku żaluzji poziomych, pozwalają regulować ilość wpuszczanych promieni słonecznych. Z uwagi na to, że żaluzje pionowe tworzone są z materiału, czyszczenie jest trudniejsze niż w przypadku aluminiowych lameli.

Na jakie żaluzje się zdecydować?

Zarówno żaluzje pionowe, jak i poziome mają wiele zalet, więc decyzja w dużej mierze będzie zależeć od indywidualnych preferencji. Żaluzje poziome to najbardziej rozpoznawalny rodzaj osłon okiennych, które świetnie sprawdzą się przy tradycyjnych oknach domowych. Obsługa i czyszczenie są niezwykle proste, więc nie powinny nastręczać problemów. Dostępne na rynku żaluzje pionowe wyglądają bardziej nowocześnie, są idealnym rozwiązaniem przy dużych oknach. Przez to, że rzadziej występują w domach, decydując się na nie nadamy wnętrzu wyróżniający się charakter. Trzeba jednak pamiętać, że zbudowane są z materiału, więc na ich wyczyszczenie trzeba będzie poświęcić nieco więcej czasu i energii.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy